W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

CLP

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, w skrócie rozporządzenie CLP, obowiązuje w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i dotyczy wszystkich branż przemysłu.  

Rozporządzenie CLP wdraża do europejskiego porządku prawnego  zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowanie substancji i mieszanin chemicznych (Globally Harmonized System – GHS) opracowany w ramach struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych, a wykorzystywany przez państwa z całego świata.

Celem rozporządzenia jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia człowieka i środowiska, a także swobodnego przepływu  substancji chemicznych, mieszanin i wyrobów za pomocą zharmonizowania kryteriów klasyfikacji substancji i mieszanin oraz przepisów dotyczących oznakowania i pakowania substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie.  

Rozporządzenie CLP nakłada na producentów, importerów i dalszych użytkowników substancji oraz mieszanin stwarzających zagrożenie obowiązek klasyfikowania, oznakowania i pakowania przed wprowadzeniem ich do obrotu.  Klasyfikacja pod względem zagrożeń wynikających z właściwości fizykochemicznych, zagrożeń dla zdrowia i dla środowiska polega na porównaniu tych właściwości uzyskanych na podstawie dostępnych informacji z kryteriami zamieszczonymi w rozporządzeniu.  

W przypadku sklasyfikowania substancji lub mieszaniny jako stwarzającej zagrożenie należy na oznakowaniu opakowania umieścić określone elementy wśród nich:

  • nazwę, adres i numer telefonu dostawcy lub dostawców;
  • nominalną ilość tej substancji lub mieszaniny w pakunkach udostępnianych ogółowi społeczeństwa;
  • identyfikator produktu;
  • piktogramy określające rodzaj zagrożenia;
  • zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia;
  • odpowiednie zwroty wskazujące środki ostrożności;
  • informacje uzupełniające.

Rozporządzenie CLP zawiera wykaz zharmonizowanej na poziomie unijnym klasyfikacji i oznakowania substancji obowiązującej na obszarze EOG.

Ponadto rozporządzenie CLP wprowadza następujące procedury:

- Zharmonizowana klasyfikacja i oznakowanie

Państwa członkowskie, producenci, importerzy i dalsi użytkownicy mogą zaproponować zharmonizowaną klasyfikację i oznakowanie (CLH) substancji obowiązującej prawnie na obszarze EOG. Jedynie państwa członkowskie mogą zaproponować weryfikację harmonizacji oraz złożyć wniosek o zharmonizowaną klasyfikację i oznakowanie substancji, gdy dana substancja jest substancją czynną w produktach biobójczych lub środkach ochrony roślin.

- Obowiązek zgłoszenia klasyfikacji i elementów oznakowania (Wykaz C&L)

Obowiązek zgłoszenia wymaga umieszczenia przez producentów i importerów substancji informacji dotyczących klasyfikacji i oznakowania substancji wprowadzanych przez nich do obrotu w wykazie klasyfikacji i oznakowania (Wykaz C&L) prowadzonym przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA).

- Zgłoszenia informacji o mieszaninach

Obowiązek przekazywania zharmonizowanych informacji o mieszaninach w celu ewentualnego wykorzystania w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia (ośrodki leczenia zatruć) w państwach EOG oraz wygenerowania niepowtarzalnego identyfikatora postaci czynnej (ang. unique formula identifier, UFI), tworzącego jednoznaczne powiązanie między mieszaniną wprowadzoną do obrotu a informacją udostępnianą w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia.

- Alternatywne nazwy rodzajowe w mieszaninach

W ramach tej procedury dostawcy mogą zażądać stosowania alternatywnej nazwy rodzajowej substancji zawartej w mieszaninie, aby chronić poufny charakter swojej działalności gospodarczej. Każdy zatwierdzony przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) wniosek o stosowanie alternatywnej nazwy rodzajowej będzie obowiązywał we wszystkich państwach członkowskich EOG.

Obowiązujący, regularnie aktualizowany tekst rozporządzenia CLP dostępny jest na stronie internetowej Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) TUTAJ .

Szczegółowe informacje dotyczące zaangażowania Biura do spraw Substancji Chemicznych w różnorodne działania związane z wymaganiami rozporządzenia CLP są dostępne TUTAJ.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.06.2020 13:45 Przemysław Cieśla
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Przemysław Cieśla
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
CLP 1.0 03.06.2020 13:45 Przemysław Cieśla

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}