W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami

Międzynarodowy Program Zarządzania Chemikaliami (Inter-Organisation Programme for the Sound Management of Chemicals, IOMC)

Do zadań Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych należy współpraca z organizacjami międzynarodowymi w zakresie substancji i ich mieszanin, zrzeszonymi w ramach Międzyorganizacyjnego Programu Zarządzania Chemikaliami (Inter-Organisation Programme for the Sound Management of Chemicals, IOMC).

IOMC, które zrzesza Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa: (FAO), Międzynarodową Organizację Pracy (ILO), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), Światową Organizację Zdrowia (WHO), Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (UNITAR), Bank Światowy i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), promuje koordynację polityk i działań dążących do prawidłowego zarządzania chemikaliami.

Informacje na temat działalności IOMC są dostępne TUTAJ.

Strategiczne Podejście do Międzynarodowego Zarządzania Chemikaliami (SAICM)

SAICM to ramy polityczne promujące należyte zarządzanie chemikaliami na poziomie globalnym. Jest to międzynarodowa inicjatywa o charakterze dobrowolnym, której podstawowym celem jest zapewnienie, iż do roku 2020 wszystkie chemikalia będą produkowane i stosowane w sposób, który sprawi, że zminimalizowane zostaną poważne negatywne skutki ich wpływu na zdrowie ludzkie i środowisko. SAICM opiera się na wcześniejszych inicjatywach międzynarodowych w dziedzinie bezpieczeństwa chemicznego, promując jednocześnie podejście wielosektorowe, którego istotnym elementem jest zaangażowanie wszystkich podmiotów zainteresowanych. Sekretariat SAICM zapewniony jest przez Program Środowiska Narodów Zjednoczonych – UNEP we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia – WHO.

Informacje na temat działalności SAICM są dostępne TUTAJ.

Informacje na temat krajowych punktów kontaktowych ds. SAICM są dostępne TUTAJ.

IOMC i SAICM

IOMC była współorganizatorem pierwszej Międzynarodowej Konferencji w sprawie Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCM), która odbyła się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2006 r. i zatwierdziła Strategiczne Podejście do Międzynarodowego Zarządzania Chemikaliami (SAICM).

Obecnie IOMC odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu na świecie priorytetów uzgodnionych w ramach  SAICM. 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych współpracuje z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach programu Środowisko, Zdrowie i Bezpieczeństwo (Environment, Health and Safety Programme, EHS), będącego częścią Programu Zarządzania Chemikaliami.

Współpraca z OECD realizowana jest poprzez uczestnictwo w działaniach  Komitetu do spraw Chemikaliów oraz Grupy Roboczej do spraw Chemikaliów, Pestycydów i Biotechnologii i  nadzorowanych przez nie  grup roboczych, których zakres prac obejmuje, między innymi:

  • metody badań substancji chemicznych (Test Guidelines Programme),
  • Dobrą Praktykę Laboratoryjną (Good Laboratory Practice and Compliance Monitoring),
  • ocenę zagrożenia stwarzanego przez substancje chemiczne (Exposure Assessment Programme, Risk Management Programme, Hazard Assessment Programme),
  • IUCLID (International Uniform Chemical Information Database)
  • metodę (Q)SAR (Quantitative Structure-Activity Relationship)
  • nanomateriały (Safety of manufactured nanomaterials).

Celem Komitetu i Grupy jest wspieranie rozwoju, harmonizacji i poprawy zarządzania chemikaliami (w tym nanomateriałami, pestycydami i biocydami) oraz produktami nowoczesnej biotechnologii w państwach członkowskich i partnerskich OECD w celu zapewnienia  zrównoważonego rozwoju uwzgledniającego ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed ryzkiem związanym z szeroko pojętymi chemikaliami i produktami nowoczesnej biotechnologii.

Od 1 stycznia 2021 r. Komitet do spraw Chemikaliów (Chemicals Committee) przekształci się w Komitet do spraw Chemikaliów i Biotechnologii (Chemicals and Biotechnology Committee), łącząc w swoim mandacie dotychczasowe prace oraz zadania Grupy Roboczej do spraw Chemikaliów, Pestycydów i Biotechnologii, obecnie nadzorowanej przez Komitet do spraw Polityki Ekologicznej (Environment Policy Committee, EPOC). Przekształcenie, o którym mowa, nie wpływa na zakresu współpracy Inspektora do spraw Substancji Chemicznych z OECD w ramach programu EHS.

Wyniki i postępy prac Komitetu i Grupy udostępniane są na stronach OECD TUTAJ, a EHS Programme TUTAJ.

 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.06.2020 13:53 Przemysław Cieśla
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Przemysław Cieśla
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami 5.0 02.09.2020 12:56 Anna Lewandowska
Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami 4.0 02.09.2020 12:54 Anna Lewandowska
Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami 3.0 19.08.2020 09:46 Jacek Cieśla
Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami 2.0 10.06.2020 16:24 Przemysław Cieśla
Międzynarodowe zarządzanie chemikaliami 1.0 03.06.2020 13:53 Przemysław Cieśla

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}