W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0 - AZON 2.0

Ruszyła platforma AZON 2.0 z bezpłatnymi zasobami naukowymi! Z materiałów, które znajdują się na platformie zasobynauki.pl, już teraz mogą korzystać wszyscy zainteresowani!

AZON. Zasoby otwartej nauki

Projekt Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0, realizowany przez Politechnikę Wrocławską w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz Instytutem Badań Systemowych PAN w Warszawie, to kontynuacja projektu AZON zakończonego w roku 2019.

AZON 2.0 ma na celu dalsze zwiększenie dostępności, poprawę jakości i rozszerzenie możliwości ponownego wykorzystania zasobów nauki.

Praca i nauka on-line w związku z COVID 19 przyczyniły się do dużej popularności platformy i podniosły rangę cyfrowych zasobów, z których możemy korzystać nie tylko bezpłatnie, ale i z dowolnego miejsca na świecie - mówi Marzena Kordys, kierownik AZON 2.0 z PWr

 

Platforma AZON 2.0 to:

Projekt koncentruje się na cyfrowym udostępnianiu zasobów mających duże znaczenie dla obszaru nauki i gospodarki. Wśród nich wymienić można: publikacje, skrypty, wykłady, modele 3D, nagrania audio, wideo, zdjęcia, pliki wejściowe i wyjściowe różnych programów komputerowych, korpusy językowe, bazy danych gromadzące dane z różnych dziedzin, maszyn oraz systemów i wiele innych.

Do lipca 2022 r. powiększono bazę o 22 550 dokumentów udostępnionych w sposób otwarty oraz zdigitalizowano łącznie 5200 zasobów nie-cyfrowych, często nigdzie wcześniej niepublikowanych.

Do materiałów cieszących się największą popularnością na platformie należą: serie zdjęć z mikroskopu elektronowego, fotografie preparatów histologicznych czy kolekcje zbiorów zielnikowych.

 

Dla kogo platforma?

Grupą docelową, oprócz pracowników naukowych, studentów i doktorantów, są wszyscy zainteresowani, w tym przedsiębiorcy. Platforma AZON 2.0 jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także dostępna jest dla przetwarzania maszynowego.

 

Różnorodność danych

Dzięki współpracy instytucji naukowych zaangażowanych w projekt i odpowiedniemu zarządzaniu zasobami, na platformie znajdziemy łatwe do wyszukiwania i odczytywania, różnorodne treści.

- Wśród danych źródłowych, planowanych do udostępnienia przez Politechnikę Wrocławską, znajdują się m.in. dane z systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu budynku PWr przy skwerze im. Kazimierza ldaszewskiego 13. Gromadzi je Centrum Monitorowania i Akwizycji Danych – opowiada Wojciech Drzewiński, kierownik odpowiedzialny za przygotowanie i udostępnienie zasobów PWr.

Uczelnia planuje też udostępnić dane z zakresu Internet of Things (Internet rzeczy), które pozyskuje z wrocławskich mobilnych stacji monitorujących warunki otoczenia, jako bazę do dalszych badań. Będą to m.in.: lokalizacja, temperatura, wilgotność, ciśnienie, zanieczyszczenie powietrza, natężenie sygnałów WiFi, GSM, 3G, 4G.

Uniwersytet Przyrodniczy chce udostępnić dane źródłowe i dotąd niepublikowane bazy zdjęć echokardiograficznych i zapisów EKG, zdjęć mikroskopowych preparatów histopatologicznych czy histologicznych. Uzupełnieniem baz będzie szczegółowy opis morfologii i ultrastruktury komórek oraz wykonane opisy przebiegu chorób nowotworowych – wymienia dr Przemysław Tymków, kierujący AZON 2.0 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Uniwersytet Medyczny planuje udostępnić surowe dane badawcze obejmujące zdigitalizowane obrazy preparatów histologicznych komórek ludzkiego organizmu. Procesowi digitalizacji zostaną poddane także niecodzienne i unikatowe kolekcje preparatów medycznych znajdujące się w Muzeum Medycyny Sądowej UM we Wrocławiu. Wśród dużej kolekcji eksponatów znajdują się: narzędzia zbrodni, broń samodziałowa, dawne narzędzia sekcyjne, pętle wisielcze, a także kości i dokonane podczas ekshumacji odkrycia z okresu drugiej wojny światowej.

O unikalne w skali regionu i kraju raporty badawcze i rozprawy doktorskie planuje uzupełnić platformę AZON Instytut Badań Systemowych PAN. - Są to prace dotyczące wykorzystania nauk ścisłych w różnych kontekstach, spośród których część w zaskakujący sposób dotyczy życia codziennego i rzeczy, które nas otaczają – opowiada Bartłomiej Solarz-Niesłuchowski z IBS PAN.

 

Link do platformy: https://zasobynauki.pl/

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0

Beneficjent: POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
​​

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 17 395 764,81 zł

Wydatki kwalifikowalne: 17 394 807,87 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 14 721 225,90 zł

Wkład własny: 956,94 zł

 

{"register":{"columns":[]}}