W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.

TVP postawiło sobie za cel bycie liderem w branży rekonstrukcji cyfrowej, do którego dąży realizując prestiżowe projekty w skali Europy i świata. Posiadając największą pracownię digitalizacji, wyposażoną w najnowocześniejszą technologię oraz grono najlepszych specjalistów w Polsce, realizuje misję, nieustannie powiększając najbogatszą cyfrową bibliotekę o kolejne archiwalne produkcje filmowe i telewizyjne.

Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.

Telewizja Polska S.A.

Unikatowe zbiory filmów i seriali, dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji, dostępne są nieodpłatnie dla wszystkich w serwisie vod.tvp.pl i www.cyfrowa.tvp.pl. Ponadto wybrane pozycje emitowane są w programach Telewizji Polskiej.

DIGI TVP to kolejny projekt realizowany przez TVP mający na celu ochronę dóbr narodowego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 roku Telewizja Polska realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”.

Cel projektu

Celem DIGI TVP jest digitalizacja i częściowa rekonstrukcja materiałów zgromadzonych w archiwach Oddziałów Terenowych TVP.

W jednostkach tych znajdują się materiały o olbrzymim znaczeniu kulturowym oraz historycznym, takie jak: unikatowe materiały telewizyjne, filmowe, dokumentalne, reportaże i inne formy, które stanowią duży walor edukacyjny.

Materiały filmowe pochodzą z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstały też lokalne pracownie rekonstrukcji.

Istotą przedsięwzięcia jest poprawa jakości wypełniania przez Telewizję Polską publicznej misji poprzez szersze udostępnianie zasobów dziedzictwa kulturowego. W tym celu wybrane pozycje audiowizualne zostaną zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości, a w części poddane procesowi rekonstrukcji (np. korekcja barwowa i kontrastowa, eliminacja artefaktów i uszkodzeń obrazu, stabilizacja obrazu, grain management a także opcjonalna zmiana formatu).

Korzyści

  • Projekt pozwoli na udostępnienie w Internecie kilku tysięcy zdigitalizowanych materiałów Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego dla grup docelowych zagrożonych wykluczeniem z korzystania z zasobów kultury.
  • Zabezpieczone zostaną unikatowe materiały stanowiące walor poznawczy i edukacyjny w zakresie współczesnej historii Polski oraz kultury regionów przed degradacją i zniszczeniem.
  • Zniknie też bariera przestrzeni i czasu w swobodnym dostępie do materiałów.

Produkty

  • 50 TB zdigitalizowanej informacji sektora publicznego w postaci materiałów zgromadzonych w archiwach Oddziałów Terenowych TVP
  • 2,60 TB udostępnionych materiałów on-line.

Grupy docelowe projektu

  • obywatele
  • twórcy dzieł
  • historycy
  • przedsiębiorcy
  • jednostki naukowe
  • instytucje publiczne
  • instytucje kultury
  • organizacje pozarządowe.


Link do platformy: https://cyfrowa.tvp.pl/

Dane projektu

Nazwa projektu: Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.

Beneficjent: TELEWIZJA POLSKA S.A.

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury

Wartość projektu: 53 420 766,0 zł

Wydatki kwalifikowalne: 49 920 080,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 42 247 363,70 zł

Wkład własny: 11 173 402,30 zł

 

{"register":{"columns":[]}}