W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusz Europejski Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - kontynuacja

Projekt jest naturalną i szczegółowo opracowaną kontynuacją projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”, którego realizacja zakończyła się w 2020 r.

Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - kontynuacja

Kolejny projekt ma przyczynić się do wzmocnienia pozycji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jako mecenasa i promotora polskiej muzyki w kraju i za granicą, zwiększenia dostępności polskiej muzyki i poszerzenia grona odbiorców.

Celem głównym przedsięwzięcia jest systemowy rozwój procesu cyfryzacji, poprawa jakości cyfrowo udostępnianych zasobów oraz wzrost dostępności on-line muzycznego dziedzictwa kulturowego dla efektywnego wykorzystania jego potencjału na rzecz popularyzacji w kraju i za granicą.

Co nowego w ramach projektu?

  • rozbudowany portal udostępniania zasobów kultury
  • rozbudowany publiczny interfejs API udostępniania zasobów kultury
  • rozbudowany System Zarządzania Zdigitalizowanymi Zasobami (DMS)
  • rozbudowane Elektroniczne Archiwum Dokumentów.

Dzięki realizacji projektu w procesie digitalizacyjnym powstaną wizerunki cyfrowe dla 13 300 obiektów współtworzących unikalny zasób muzycznego dziedzictwa narodowego. Obiekty zyskają oprócz metadanych podstawowych treści interpretacyjne, które pozwolą na opracowanie zdigitalizowanego materiału pod kątem szerokiego odbiorcy w sposób kontekstowy, akcentujący historię i znaczenie obiektów.

W ramach projektu zostanie udostępnionych 8 850 obiektów. W nowym systemie udostępnione będą materiały wolne od ograniczeń praw autorskich, z tzw. domeny publicznej oraz materiały, do których majątkowe prawa autorskie są oczywiste i należą do PWM lub do autorów.

Materiały objęte projektem będą dostępne dla każdego zainteresowanego, do wielokrotnego wykorzystania. Zasoby z poszanowaniem praw autorskich osobistych będzie można swobodnie cytować, publikować i rozpowszechniać, dzięki czemu będą mogły być ponownie wykorzystane przez kolejne osoby.

Po raz pierwszy w skali międzynarodowej zostanie zdigitalizowany, zredagowany i udostępniony bezpłatnie zasób o wysokich walorach merytorycznych, który pozwoli wszystkim zainteresowanym osobom na dostęp do rzetelnej i zweryfikowanej wiedzy. Dzięki odpowiednio zaplanowanej pracy redakcyjnej, wskazana treść będzie służyć nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom i hobbystom,

Grupy docelowe projektu:

  • instytucje kultury
  • orkiestry symfoniczne
  • nauczyciele, wykładowcy
  • społeczeństwo
  • uczniowie, studenci
  • dyrygenci
  • towarzystwa muzyczne, melomani, kompozytorzy, artyści, krytycy muzyczni
  • radio, TVP Kultura.

Aby być na bieżąco z udostępnionymi w ramach projektów PWM zasobami zajrzyj na stronę: www.polskabibliotekamuzyczna.pl

Termin zakończenie drugiego projektu zaplanowano na dzień 4 czerwca 2023.

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - kontynuacja.

Beneficjent: POLSKIE WYDAWNICTWO MUZYCZNE

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury

Wartość projektu: 11 534 171,29 PLN

Wydatki kwalifikowalne: 10 395 758,95 PLN

Wartość unijnego dofinansowania: 8 797 815,16 PLN

Wkład własny: 2 736 356,13 PLN

 

{"register":{"columns":[]}}