W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych

Podstawowym celem projektu była poprawa dostępu do zasobów nauki za pośrednictwem repozytoriów otwartych danych, a co za tym idzie umożliwienie ponownego wykorzystania informacji będących w posiadaniu uczelni.

Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych

Cele projektu:

Projekt, za którego realizację w ramach Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadały jego jednostki Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Instytut Studiów Społecznych im. Prof. Roberta Zajonca, zrealizowany został w partnerstwie z Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Otwarte repozytoria danych

W ramach projektu utworzono aż trzy otwarte repozytoria danych, z których każdy może skorzystać bez jakichkolwiek opłat.

W rezultacie udostępniono ponad 600 zbiorów danych (400 zbiorów danych społecznych, 200 zbiorów danych krystalograficznych oraz co najmniej 20 innych zbiorów danych badawczych).

Dane w repozytoriach udostępniono zgodnie ze światowymi standardami, między innymi zasadą FAIR, co oznacza, że są  możliwe do znalezienia (findable), dostępne (accessible), intereoperacyjne (interoperable) i możliwe do ponownego wykorzystania (reusable). 

Tym samym zbiory otrzymały trwałe identyfikatory DOI, mające na celu ułatwienie wyszukiwania i identyfikację danych, a także powiązanie ich z publikacjami oraz prawidłowe zacytowanie. Co więcej, w repozytoriach można było umieścić zbiory danych o dowolnej wielkości, a deponujący mogli przypisać zestawom danych jedną z wolnych licencji, ułatwiając tym samym ich szerokie ponowne wykorzystanie.

Trzy dedykowane repozytoria

1. Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD to pierwsze w kraju repozytorium, które powstało z myślą o wszystkich naukowcach i instytucjach zainteresowanych tego typu danymi. RepOD gromadzi dane badawcze wytworzone, zebrane lub opisane na potrzeby działalności naukowej. Repozytorium prowadzi zespół Platformy Otwartej Nauki Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Link do platformy: https://repod.icm.edu.pl


2. Repozytorium Danych Społecznych RDS to miejsce łączące zadania repozytorium działającego na rzecz otwierania zasobów nauki oraz tradycyjnego, ale cyfrowego archiwum, które chroni dziedzictwo nauk społecznych.

Dane dedykowane są:

  • badaczom, którzy realizują swoje projekty i pracują nad własnymi wnioskami,
  • dydaktykom prowadzącym kursy metodologii nauk społecznych,
  • studentom chcącym poszerzyć swoją wiedzę,
  • wszystkim zainteresowanym, co daje możliwość zapoznania się z tradycją socjologicznych badań jakościowych.

Link do platformy: https://rds.icm.edu.pl/
 

3. Macromolecular Xtallography Raw Data Repository (MX- RDR) to repozytorium stworzone w celu archiwizacji i zapewnienia dostępu do surowych danych dyfrakcyjnych zebranych na temat kryształów makromolekularnych. Zawiera narzędzia do tworzenia zbiorów metadanych krystalograficznych poprzez łączenie informacji wyodrębnionych bezpośrednio z obrazów dyfrakcyjnych i uzyskanych z depozytu PDB i / lub danych wejściowych użytkownika. Każdy zestaw charakteryzuje się bogatymi metadanymi, zarówno w celu ułatwienia zarządzania nimi i długoterminowej kuracji, jak i umożliwienia skutecznego ponownego wykorzystania naukowego.

Link do platformy: ​​​​​​​http://mxrdr.icm.edu.pl/

 

Projekt Dziedzinowe Repozytoria Danych Badawczych realizowany był w okresie od 1 sierpnia 2018 roku do 29 października 2021 roku.

Dane projektu

Nazwa projektu: Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych

Beneficjent: UNIWERSYTET WARSZAWSKI

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 4 998 889,00 zł

Wydatki kwalifikowalne: 4 998 889,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 4 230 559,76 zł

 

{"register":{"columns":[]}}