W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

EpiBaza. Udostępnienie zasobów Ogólnopolskiego Systemu Nadzoru Epidemiologicznego i Środowiskowego nad Bezpieczeństwem Ludności

EpiBaza

NIP – PZH

Projekt EpiBaza stworzony został na potrzeby Narodowego Instytutu Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W bazie udostępniono unikatowe informacje z zakresu danych publicznych dotyczących populacji Polski oraz bezpieczeństwa żywności i zagrożeń środowiskowych. Dane te stanowią istotne źródło wiedzy w procesie planowania i wdrażania strategii zarówno w jednostkach administracji publicznej różnych szczebli, w służbie zdrowia, jak i wśród przedsiębiorców pracujących w powiązanych branżach.

Dostęp do danych umożliwił identyfikację zagrożeń zdrowia publicznego oraz wypracowanie strategii zwalczania chorób, tworzenia planów na wypadek epidemii, a także planów urzędowej kontroli i monitoringu. Dane mogą również zostać użyte do oszacowania popytu na usługi medyczne lub zapotrzebowania na produkty lecznicze, czy być wykorzystane przez branżę spożywczą.


Cel projektu

Celem projektu było usprawnienie działań w zakresie gromadzenia i przechowywania danych poprzez stworzenie EpiBazy. Projekt ten miał za zadanie zintegrować dostępne informacje znajdujące się w posiadaniu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Dzięki takiemu przedsięwzięciu możliwe było zgromadzenie posiadanych danych z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.


Dane szczegółowe oraz zasoby

Narodowy Instytut Publiczny – Państwowy Zakład Higieny prowadzi rejestr zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne. Obecnie rejestr ten obejmuje 45 jednostek chorobowych z podziałem na charakterystykę podstawowych objawów, opisy okoliczności zakażenia, zachorowania lub zgonu, informacje o czynnikach chorobotwórczych oraz rozpoznania kliniczne zakażeń.

Instytut jest zapleczem merytorycznym dla organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa i mikrobiologii żywności, zanieczyszczeń chemicznych, pestycydów oraz dodatków i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Do NIP-PZH przekazywane są wszelkie wyniki badań, które zostały wykonane na produktach spożywczych pobranych wcześniej przez Państwową Inspekcję Sanitarną i jej jednostki organizacyjne w ramach bieżącego nadzoru epidemiologicznego i urzędowej kontroli żywności.

Dzięki takim badaniom pozyskiwane są informacje na temat rodzaju środka spożywczego, uzyskanego wyniku oraz metodzie analitycznej zastosowanej podczas badania. Instytut jest też właścicielem systemu chorobowości szpitalnej, w którym zgromadzone są informacje na temat przyczyn i okresu hospitalizacji pacjentów oraz wszelkie dane demograficzne osób leczonych w szpitalach na terenie całego kraju. Wszelkie pozyskane informacje służą głównie do oceny ryzyka i analizy trendów w zakresie wpływu na zdrowie ludności oraz opracowywania planów urzędowej kontroli i monitoringu. Dzięki projektowi nastąpiła integracja danych historycznych, biuletynów z lat 1973 – 1998, danych zagregowanych i w części zdigitalizowanych z danymi współczesnymi z lat 1999 – 2014, sprawozdaniami, danymi jednostkowymi i rejestrami ognisk epidemiologicznych.

 

Link do platformy: https://epibaza.pzh.gov.pl

Dane projektu

Nazwa projektu: EpiBaza – Udostępnienie zasobów Ogólnopolskiego Systemu Nadzoru Epidemiologicznego i Środowiskowego nad Bezpieczeństwem Ludności

Beneficjent: NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO - PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 21 926 866,94 zł

Wydatki kwalifikowalne: 21 926 866,94  zł

Wartość unijnego dofinansowania: 18 556 707,49 zł

 

{"register":{"columns":[]}}