Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) stanowi kolejny etap w dalszym rozwoju społecznym i gospodarczym naszego kraju.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego to wsparcie na rzecz m.in.:
- poprawy sytuacji na rynku pracy
- większej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami
- opieki nad dziećmi
- wsparcia jakości edukacji i rozwoju kompetencji
- integracji społecznej
- rozwoju usług społecznych
- ochrony zdrowia
Z punktu widzenia cyfryzacji Fundusze te podniosą stan kompetencji cyfrowych obywateli w naszym kraju, zwiększą dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz wyrównają szanse na rynku pracy.
Więcej informacji przeczytasz na stronie Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
W ramach programu realizowane są zadania w obszarze następujących działań:
Działanie 03.02 - Dostępność cyfrowa
W ramach działania FERS.03.02 „Dostępność cyfrowa" realizowane będą 3 projekty, których zadaniem będzie wspierać dostępność cyfrową. Ich głównym celem jest poprawa dostępu usług cyfrowych, zwłaszcza dla osób w niekorzystnej sytuacji, a także osób z niepełnosprawnościami, tak aby każdy miał równe szanse w korzystaniu z Internetu. Beneficjentem wszystkich projektów jest Ministerstwo Cyfryzacji.
1. „Systemowe kształcenie specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej”
Celem projektu jest zwiększenie liczby wykwalifikowanych specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej. Uczestnikami projektu są osoby dorosłe, zainteresowane tematem cyfryzacji, które zdobędą wiedzę i otrzymają certyfikat potwierdzający ich umiejętności.
2. Projekt „Sieć dostępności cyfrowej - wsparcie systemowego wdrażania dostępności cyfrowej w podmiotach publicznych"
Projekt pomoże urzędom i innym instytucjom publicznym lepiej wdrażać zasady dostępności cyfrowej. Powstanie także dokument zawierający rekomendacje i wytyczne opracowane przez ekspertów, dotyczący tego, jak skutecznie wprowadzać dostępność cyfrową.
3. Projekt z wykorzystaniem AI DC
Projekt zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do skutecznego wdrażania dostępności cyfrowej w Polsce. Aby to osiągnąć utworzony zostanie wirtualny asystent - zaawansowany chatbot - narzędzie przeznaczone do wykrywania i rozwiązywania błędów oraz poprawy dostępności na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych.
Działanie 01.09 - Rozwój kompetencji cyfrowych
Celem działania jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych osób dorosłych poprzez wsparcie w nauce podstawowych umiejętności.
W ramach tej interwencji powstaną Kluby Rozwoju Cyfrowego - lokalne ośrodki działające m.in. w instytucjach kultury czy edukacji w gminach, powiatach i województwach. Będą one dostępne dla wszystkich mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Każdy będzie mógł skorzystać z darmowej nauki lub pomocy w kwestiach cyfrowych.
Ważnym elementem KRC jest również projekt własny CPPC, jakim jest KRC Wsparcie, którego celem jest wspieranie merytoryczne lokalnych ośrodków służących rozwojowi kompetencji cyfrowych w tym przeszkolenie zespołów merytorycznych i przygotowanie materiałów dla przyszłych edukatorów i edukatorek.
Działanie wspiera ideę uczenia się przez całe życie – oznacza to, że każdy korzystający z projektu będzie mógł rozwijać swoje kompetencje, zdobywać nowe kwalifikacje, które pomogą lepiej odnaleźć się na rynku pracy albo całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową.