Objęcie obszarów terytorialnych dostępem do szerokopasmowego internetu
Czy wiedziałeś, że wykorzystanie potencjału technologii cyfrowych jest jednym z priorytetów Polski na najbliższe lata? Dowiedz się więcej, o tym, jak wszystko się zmienia!
W ramach I osi POPC wspierane są działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych przy jak najwyższych parametrach technicznych na obszarach, gdzie stwierdzono niedoskonałość rynku lub istotne nierówności w zakresie dostępu do sieci NGA. Projekt ma na celu wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju.
Cel projektu
Zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu na słabo zaludnionych obszarach, gdzie stwierdzono niedoskonałość rynku lub istotne nierówności w zakresie dostępu do sieci NGA. Tworzona infrastruktura powinna umożliwić osiągnięcie parametrów min. 30 Mb/s., natomiast wprowadzone rozwiązania umożliwiają osiągnięcie parametrów min. 100 Mb/s.
Dla kogo
Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zarówno z sektora MŚP jak i dużych przedsiębiorców.
Efekty
- W ramach dostępnej alokacji, przewidziano objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu ponad 700 tys. gospodarstw domowych.
- W skutek opracowanego aukcyjnego trybu wyboru projektów udało się nie tylko w znaczący sposób pobudzić inwestycje komercyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale także zwielokrotnić zakładany w programie efekt (wskaźnik) blisko trzykrotnie.
- W ramach czterech konkursów POPC podpisano 162 umowy na łączną kwotę ponad 4 mln PLN, z czego 115 umów zrealizowano na kwotę prawie 3,4 mln PLN.
- Objętych zasięgiem zostało już ponad 1,6 mln gospodarstw domowych (docelowo będzie to ponad 2 mln gospodarstw), wybudowano ponad 93 tys. km sieci (ostatecznie wybudowanych zostanie 115 tys. km sieci) oraz podłączono ponad 10 tys. jednostek oświatowych.