W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Polska Biblioteka Muzyczna - digitalizacja dziedzictwa kulturowego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne prężnie działa od ponad 75 lat i z dumą ukazuje naszą narodową twórczość również za granicą, wydając najwięcej nut i książek o tematyce muzycznej w skali kraju. Odpowiadając na potrzeby użytkowników, PWM stworzyło interaktywną bibliotekę muzyczną, która dostępna jest dla każdego na wyciągnięcie ręki.

Polska Biblioteka Muzyczna - digitalizacja dziedzictwa kulturowego

Co znajdziemy na portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej?

Zdigitalizowane zbiory PWM zawierają materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych. Każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie – biblioteka dysponuje dziełami od tych sięgających czasów średniowiecza, aż po czasy współczesne w podziale na gatunki muzyczne. Polska Biblioteka Muzyczna posiada w zasobach najznakomitszych kompozytorów takich jak: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Janina Garścia, Marta Ptaszyńska, Witold Szalonek, czy Romuald Twardowski, jednak portalu powstałym w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” znajdziemy nie tylko zapisy nutowe, ale też zbiory ikonograficzne zawierające fotografie i grafiki ukazujące życie codzienne autorów dzieł takich jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko czy Jan Paderewski.

Polska Biblioteka Muzyczna to skarbnica historii zawierająca nie tylko materiały nutowe utworów, ale również sceny z życia codziennego: fotografie zabytków, ulic, panoramy miast, zdjęcia teatrów, oper, zamków i pałaców. Dodatkowo zbiory zasilają przepiękne rękopisy muzyczne, afisze, programy muzyczne oraz wycinki z gazet pokazujące życie kulturowe w XIX oraz I połowie XX w.

Znaczenie projektu

 „Uruchomienie na tak dużą skalę procesu digitalizacji zasobów naszej Oficyny to milowy krok w udostępnianiu treści związanych z polską muzyką odbiorcom na całym świecie. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia PWM nie tylko znajduje się w światowej czołówce oficyn muzycznych pod względem międzynarodowej dystrybucji kompozytorskiego katalogu, ale wręcz narzuca trendy w cyfrowej transformacji zapisów nutowych”, komentuje Dyrektor - Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, dr Daniel Cichy.

Szybki, prosty dostęp online do materiałów cyfrowych to szansa częstszej obecności muzyki polskiej w repertuarze koncertowym i mediach to także krok w kierunku upowszechniania wiedzy o historii naszej rodzimej muzyki i osiągnięciach jej współczesnych twórców. Zasoby zgromadzone na portalu przeznaczone są dla wszystkich. Zarówno instytucje, jak i osoby prywatne – zawodowo związane z muzyką, ale i uczniowie, studenci, melomani – znajdą w Polskiej Bibliotece Muzycznej wartościowe i niedostępne wcześniej materiały.

Dla kogo przeznaczona jest platforma, co zawiera i jak się po niej poruszać?

Zbiory dostępne są dla każdego użytkownika bez względu na to, gdzie na świecie w danej chwili się znajduje, a każda zainteresowana osoba ma możliwość skorzystania z ponad 10 000 bogatych źródeł, do których dostać się można ze wszystkich dostępnych przeglądarek!  Strona PBM podzielona jest na kategorie, między innymi: muzyka filmowa, muzyka dziecięca, kompozytorzy, prasa,  portrety rodzinne i wiele więcej.

Dodatkowo, widoczna na pierwszy rzut oka, wyszukiwarka fraz wspomoże użytkowników poszukujących konkretnego zagadnienia. Logowanie odbywa się w sprawny sposób i nie wymaga podawania wielu danych, a dostęp do platformy przyznawany jest w ciągu doby. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim, angielskim i niemieckim, co daje większe możliwości poznania naszych zasobów kulturowych fanom muzyki z całego globu.

To jeszcze nie koniec...

W najbliższych latach Polska Biblioteka Muzyczna poszerzać się będzie o nowe zbiory cyfrowe, ale w jej ramach powstanie również Encyklopedia Muzyczna online, stanowiąca wybór haseł ze słynnej monumentalnej serii leksykograficznej, obejmującej 12 tomów, 2 suplementy i 5 tomów specjalnych.

Aby odwiedzić stronę projektu i skorzystać z bogatych zasobów Polskiej Biblioteki Muzycznej stworzonej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, kliknij tutaj

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Beneficjent: Polskie Wydawnictwo Muzyczne 

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie:

Wartość projektu: 8 308 630,53 zł

Wydatki kwalifikowalne: 8 109 814,00 zł

Wkład własny: 1 467 565,49 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 6 841 065,04 zł

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}