W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusz Europejski Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt: „Udostępnianie filmowych zasobów kultury przy zastosowaniu technologii nowej generacji – Al (artificial intelligence), digitalizacja fonoteki WFDiF oraz cyfrowa rekonstrukcja polskich filmów dokumentalnych”

Szybki i łatwy dostęp do 10 000 sztuk materiałów dźwiękowo-muzycznych z fonoteki WFDiF dostępnych do tej pory wyłącznie na taśmie magnetofonowej lub płytach.

Udostępnianie Filmowych Zasobów Kultury, Digitalizacja Fonoteki WFDIF oraz Cyfrowa Rekonstrukcja Polskich Filmów Dokumentalnych

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) to największy państwowy producent filmowy w Polsce. Wspiera wielu reżyserów takich jak: Wojciech Smarzowski, Janusz Majewski, Filip Bajon, Marek Koterski, Jan Kidawa-Błoński czy Ryszard Bugajski. Wspiera też młodych reżyserów takich jak Katarzyna Rosłaniec i jej film „Galerianki”, który z pewnością większość Polaków kojarzy.

Jednym z wielu niezwykle ciekawych projektów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest proces digitalizacji i rekonstrukcji filmów fabularnych, dokumentalnych oraz kronik filmowych.

Cel projektu

Celem projektu jest zapewnienie powszechnego (co najmniej 1 200 000 odtworzeń rocznie), bezpośredniego, szybkiego i łatwego dostępu (również za granicą), do zrekonstruowanych i zdigitalizowanych materiałów filmowych oraz fonograficznych, będących w dyspozycji WFDiF (obecnie i w przyszłości).

Jest nim także ułatwienie użytkownikom, w tym osobom z ubytkiem lub całkowitą utratą słuchu/wzroku, wyszukiwania interesujących ich treści video/audio za pośrednictwem zaawansowanej wyszukiwarki kontekstowej, wykorzystującej innowacyjną technologię sztucznej inteligencji (AI).

Rekonstrukcja i digitalizacja

Rekonstrukcja i digitalizacja dotyczą 120 filmów dokumentalnych, dzieł wybitnych polskich twórców, które do tej pory dostępne były tylko i wyłącznie na nośnikach taśmy światłoczułej o wymiarach 16 mm i 35 mm. Digitalizacja dotyczy 10 000 sztuk materiałów dźwiękowo-muzycznych z fonoteki WFDiF, w tym oryginalnych nagrań wybitnych twórców polskiej muzyki filmowej, dostępnych obecnie wyłącznie na taśmie magnetofonowej lub płytach. Opisy zdigitalizowanych zbiorów są umieszczane w wersji cyfrowej w bazie danych wraz z kompletem metadanych oraz szczegółowych tagów niezbędnych dla prawidłowej obsługi wyszukiwarki kontekstowej wykorzystującej technologię Al.

Technologia Al to sztuczna inteligencja (artificial intelligence). Są to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań i mogą sukcesywnie usprawniać swoje działanie w oparciu o zbierane informacje.

Grupy docelowe projektu:

  • obywatele RP (w tym Polonia),
  • obywatele innych państw,
  • nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
  • studenci i absolwenci kierunków artystycznych związanych z kulturą i sztuką filmową oraz muzyczną,
  • twórcy filmowi i muzyczni.

Link do platformy WFDiF: https://35mm.online/

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Udostępnianie filmowych zasobów kultury przy zastosowaniu technologii nowej generacji – AI (artificial intelligence), digitalizacja fonoteki WFDiF oraz cyfrowa rekonstrukcja polskich filmów dokumentalnych

Beneficjent: WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury

Wartość projektu: 18 816 526,71 zł

Wydatki kwalifikowalne: 16 528 558,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 13 988 118,63 zł

Wkład własny: 4 828 408,08

 

{"register":{"columns":[]}}