Rozwijamy umiejętności cyfrowe naszego społeczeństwa
23.06.2025
Przed nami szkolenia dla ponad 200 tys. Polaków
Aby poradzić sobie w dzisiejszej rzeczywistości niezwykle ważne są cyfrowe umiejętności. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy – chcemy, aby w Polsce nie było osób wykluczonych. Dotyczy to wielu kwestii w tym m.in. samodzielnego i bezpiecznego poruszania się po sieci. Ważne jest, abyśmy niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i ile mamy lat, umieli załatwiać ważne dla nas sprawy bez wychodzenia z domu. Dotyczy to np. kwestii urzędowych czy zdrowotnych, ale także aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym czy rozwoju naszych pasji.
Szkolenia w całej Polsce już za moment
Rozstrzygnęliśmy kolejne nabory ogłoszone w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na przeprowadzenie szkoleń. Pozytywny wynik oceny otrzymały 54 projekty, które otrzymają łączne wsparcie w wysokości ponad 380 mln PLN.
Oznacza to, że już niedługo w całym kraju ruszą szkolenia dostosowane do poszczególnych grup odbiorców. Ponad 200 tys. osób będzie mogło wziąć w nich udział i nabyć lub rozwinąć przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.
Nowe technologie są dla każdego
Wybrani Wnioskodawcy przeprowadzą szkolenia w podziale na grupy. Zajęcia odbędą się w całej Polsce i będą odpowiadały na realne potrzeby ich uczestników.
Kto zyska?
- Ponad 25 tys. nauczycieli wychowania przedszkolnego nauczy się jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat. Po szkoleniach będą umieli przygotowywać zajęcia dla najmłodszych tak, aby rozwijały one ich myślenie algorytmiczne czy zawierały elementy robotyki i nowych technologii. Dodatkowo dowiedzą się jak efektywnie współpracować z rodzicami w zakresie cyfrowej higieny i bezpieczeństwa w sieci.
- Prawie 40 tys. osób wykluczonych cyfrowo i w trudnej sytuacji życiowej nabędzie podstawowe kompetencje cyfrowe, dzięki którym będą umiały samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w Internecie.
- Prawie 95 tys. obywateli nauczy się m.in. jak bezpiecznie: obsługiwać komputer i inne urządzenia cyfrowe, korzystać z e-usług i środków identyfikacji elektronicznej, załatwiać sprawy administracyjne bez wychodzenia z domu, komunikować się on-line, wykorzystywać użyteczne narzędzia i aplikacje, krytycznie korzystać z mediów cyfrowych, robić zakupy i finalizować transakcje w sieci.
- Prawie 45 tys. urzędników dowie się jak sprawnie obsługiwać obywateli i finalizować procesy przy wykorzystaniu technologii cyfrowych i zachowaniu bezpieczeństwa danych.
Gratulujemy wszystkim Zwycięzcom. Razem odczarujemy nowe technologie i sprawimy, że będą one przyjazne dla każdego. Teraz czas na podpisywanie umów i wreszcie realizację projektów. Oznacza to, że przed nami pracowite szkoleniowe miesiące.
Sprawdź wyniki
Zobacz projekty z pozytywną oceną.
Listy zwycięzców znajdziesz w zakładce „Wyniki oceny” na stronach poszczególnych konkursów:
Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego (II nabór)
Szkolenia dla obywateli (II nabór)