W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

SIPAM – System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej

Projekt zrealizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) wraz z urzędami morskimi w Gdyni i Szczecinie.

SIPAM - Cyfrowe dane zbiorów administracji morskiej

Cel projektu

Cyfryzacja oraz udostępnienie danych będących w posiadaniu administracji morskiej w taki sposób, aby mogły być ponownie wykorzystane. Bardzo istotne z punktu widzenia sukcesu projektu stały się również kwestie digitalizacji zasobów analogowych, integracji i harmonizacji danych oraz zbudowanie cyfrowego repozytorium, a także upowszechnienie informacji na temat zgromadzonych w systemie zasobów poprzez promocję wśród odbiorców. 
 

Znaczenie projektu

Projekt ma szczególne znaczenie dla informatyzacji i rozwoju w obszarze Gospodarki Morskiej. SIPAM zawiera mapy i dokumenty, które służą zarówno do projektowania jak i do podejmowania decyzji w dziedzinie gospodarki morskiej. Geoportal udostępnia informacje związane z wodami terytorialnymi, wodami wewnętrznymi oraz wyłączną strefą ekonomiczną. SIPAM ma też ogromne znaczenie w zakresie ustalania granic portów, przystani morskich, pasa technicznego i pasa ochronnego.

Takie przedsięwzięcie przeniosło Gospodarkę Morską w XXI wiek - dostęp do informacji, map, dokumentów czy procesów administracyjnych stał się szybki i niezwykle łatwy!

 

Obszar, zakres działania, osiągnięcia

Administracja morska zarządza ponad 30 tysiącami km2 obszarów.
Co roku wydaje około 200 decyzji lokalizacyjnych, które ustanawiają strefę pod realizację układania rurociągów, budowania sztucznych wysp i innej infrastruktury morskiej.

Podczas realizacji projektu zdigitalizowano ok. 5 tysięcy dokumentów będących w zasobach instytucji. Przed SIPAM każdy inwestor chcący zrealizować jakąś inwestycję w polskich obszarach morskich musiał zgłosić się do właściwego urzędu, aby uzyskać informację czy dana powierzchnia jest dostępna i dopiero po jej uzyskaniu mógł sporządzić wymagany wniosek. Obecnie załatwienie takiej sprawy możliwe jest w dużo szybszym tempie.

Zainteresowane osoby mogą samodzielnie dowiedzieć się który obszar jest dostępny, zajęty czy wyłączony z użytkowania. System ułatwi też pracę Administracji Morskiej, ponieważ wszelkie dane z ostatnich 30 lat są dostępne online. Geoportal zawiera również zdjęcia lotnicze i informacje na temat zejść na plażę, co może być wykorzystywane zwłaszcza przez turystów.
 

Projekt  ma na celu udostępnienie online m.in. następujących zbiorów danych administracji morskiej:

  • Strefy zamknięte dla żeglugi i rybołówstwa;
  • Strefy niebezpieczne dla żeglugi i rybołówstwa (wraz z określeniem terminów uznania strefy za niebezpieczną);
  • System rozgraniczenia ruchu statków;
  • Ustanowione trasy przepływu i drogi morskie;
  • Granice morskich wód wewnętrznych;
  • Strefy bezpieczeństwa wokół sztucznych wysp;
  • Tory podejściowe;
  • Linia brzegu;
  • Zgody na wykorzystanie terenów położonych w granicach pasa technicznego do celów innych niż utrzymanie brzegu w stanie zgodnym z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska (art. 37 ust 1 ustawy o obszarach morskich i administracji morskiej RP).
     

Dane dostępne są poprzez geoportal administracji morskiej. Projekt SIPAM jest kolejnym krokiem związanym z szeregiem działań podejmowanych na poziomie ogólnokrajowym jak i lokalnym dotyczących wdrażania dyrektywy INSPIRE (Dyrektywa 2007/2/WE ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej) oraz jej implementacji poprzez ustawę o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej.

Rozwiązanie techniczne zastosowane w projekcie, a wynikające wprost z Dyrektywy INSPIRE, sprawiają, że projekt SIPAM będzie interoperacyjny na poziomie różnych projektów realizowanych zgodnie z tą dyrektywą w Polsce i krajach Unii Europejskiej (np. geoportal.gov.pl, geoserwis.gdos.gov.pl, inspire.gios.gov.pl, geo.stat.gov.pl).

Dodatkowo strona posiada instrukcje w formie pdf i filmików, które ułatwiają poruszanie się po systemie zarówno pracownikom administracji morskiej, jak i zwykłym internautom.

Link do platformy: https://sipam.gov.pl/

 

Dane projektu

Nazwa projektu: System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM)

Beneficjent: MINISTERSTWO GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 5 971 782,00 zł

Wydatki kwalifikowalne: 5 969 389,20 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 5 051 894,08 zł

Wkład własny: 2 392,80 zł

 

{"register":{"columns":[]}}