W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

STEAM TO NIE PROBLEM! Pierwsze stacjonarne Ogólnopolskie Forum Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii za nami.

13.04.2023

Wczoraj w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się pierwsze stacjonarne wydarzenie pracowni PAKT. Do udziału zaprosiliśmy nauczycieli wszystkich przedmiotów i etapów edukacyjnych oraz edukatorów pracujących w świetlicach, bibliotekach i edukacji domowej. Wydarzenie było podzielone na dwie tury: część plenarną i warsztatowe sesje równoległe.

STEAM to nie problem. Czas inspiracji i wymiany dobrych praktyk.

Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar oficjalnie otworzył spotkanie. Podkreślił, jak ważne jest rozwijanie kompetencji przyszłości wśród młodych ludzi realizowane w ramach projektu „Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii”. Następnie reprezentanci pracowni olsztyńskiej, tarnowskiej i wrocławskiej opowiadali o dotychczas podejmowanych przez nich działaniach i wynikających z nich sukcesach.

Ostatnim elementem tej części był panel dyskusyjny prowadzony przez główną koordynatorkę projektu Oktawię Gorzeńską „STEAM to nie problem! Jak tworzyć ekosystem wspierający uczenie się poprzez (współ)działanie”.

Jej gośćmi byli: dyrektor CPPC Wojciech Szajnar, koordynatorka merytoryczna projektu Magdalena Foltyniak, koordynatorka merytoryczna projektu w Łodzi Anna Firych-Nowacka, koordynator projektu Stowarzyszenie „Robisz.to” Maciej Naskręt oraz wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” Artur Krawczyk. Rozmówcy podkreślali wagę idei STEAM w dzisiejszych czasach: o tym jak ważne jest wprowadzanie jej od najmłodszych lat w nauczanie i jak istotna jest przy tym współpraca edukatorów.

W drugiej części dnia odbyły się równoległe sesje warsztatowe. Każdy z uczestników sam wybierał, w których zajęciach chce uczestniczyć.

Do wyboru było aż 5 różnorodnych warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli każdej z czterej pracowni oraz Wiesławę Mitulską nauczycielkę wczesnoszkolną i autorkę materiałów edukacyjnych. Szkolenia opierały się na interdyscyplinarnej pracy problemowej i projektowej w edukacji – idei STEAM i na jej wykorzystaniu podczas codziennych lekcji. Uczestnicy dowiedzieli się od podstaw jak zaplanować, wprowadzić i przeprowadzić STEAMowe zajęcia i mini projekty opierając się na cyfrowych narzędziach: druku 3D, „mTiny” i  „EIGo”.

Pierwsze Ogólnopolskie Forum Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii było idealną okazją do wymiany doświadczeń w środowisku nauczycielskim. Edukatorzy mogli zawrzeć nowe znajomości, wymienić się wiedzą oraz poszerzyć swoje kompetencje z zakresu idei STEAM i jej wprowadzania do edukacji. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i moc inspiracji. Przed nami kolejne wydarzenia!

 

Działanie jest realizowane w ramach Projektu Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii – PAKT. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Oś priorytetowa III. Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Partnerami projektu są: Politechnika Łódzka, Stowarzyszenie „Robisz.to” i Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}