W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap w projekcie „Kluby Rozwoju Cyfrowego w Polsce”

12.04.2024

Opracowaliśmy Ramy funkcjonowania KRC!

Banery_do_aktualności_-_FERS_+_KRC_Baner_SI_-_FERS_-_KRC-01

Z wielką radością informujemy, że zakończyliśmy prace nad tworzeniem dokumentu „Ramy funkcjonowania Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce”.  

Ankieta wśród gmin 

W ramach projektu „Kluby Rozwoju Cyfrowego” otwarte zostaną ośrodki rozwoju kompetencji cyfrowych w całej Polsce, w których osoby dorosłe rozwiną swoje umiejętności.  

W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy badanie w formie ankiety telefonicznej, której wyniki w znacznym stopniu pomogły nam opracować ramy ich funkcjonowania. Łącznie przeprowadzone zostały 333 wywiady kwestionariuszowe z przedstawicielami władz samorządowych.  

Głównym argumentem za utworzeniem KRC, na który powoływały się gminy, jest pomoc w podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych ich mieszkańców. Według badanych, główną potrzebą jest nauka z zakresu podstawowej obsługi komputerów i smartfonów oraz sprawnego posługiwania się aplikacjami cyfrowymi związanymi np. e-bankowością, e-zakupami i aplikacjami publicznymi np. e-administracją i e-zdrowiem. 

Lokalne ośrodki w całej Polsce 

Kompetencje cyfrowe obywateli i obywatelek są konieczne do wzrostu jakości życia, dobrobytu społecznego, poprawy konkurencyjności i innowacyjności firm oraz sukcesu polskiej gospodarki. W dzisiejszych czasach kluczowa jest walka z wykluczeniem cyfrowym. Dzięki Klubom Rozwoju Cyfrowego osoby dorosłe wzmocnią swoje umiejętności bezpiecznego korzystania z nowych technologii i elektronicznych usług przydatnych w codziennym życiu, na przykład w obszarze zdrowia, spraw urzędowych, ale także w zakresie kontaktu z bliskimi czy uczestnictwem w życiu społecznym. Projekt przysłuży się wyrównywaniu szans osób zamieszkujących obszary o mniejszej dostępności do podstawowych usług publicznych i szkoleniowych oraz będzie sprzyjać osiągnięciu spójności terytorialnej i budowaniu więzi społecznych.

Ramy funkcjonowania 

 „Ramy funkcjonowania Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce” stanowią merytoryczne wsparcie dla Klubów Rozwoju Cyfrowego (KRC). Dokument przyjął już ostateczny kształt i został zaakceptowany przez Instytucję Zarządzającą. W pierwszej kolejności posłuży on jako merytoryczne wsparcie dla tworzonych KRC w ramach pilotażowego wdrażania Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce, gdzie poddany zostanie ewaluacji. 

Dokument zawiera: podstawowe założenia KRC, zalecenie dotyczące ich tworzenia oraz rekomendacje. Dotyczą one m.in. zakresu i tematyki oferty edukacyjnej, wyboru lokalizacji, współpracy z otoczeniem, kadry, zasobów sprzętowych oraz dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej.  

Z obowiązującą wersją można zapoznać się tutaj:

Ramy KRC 2024

Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie Wszystkim z Państwa, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi sugestiami w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz za wkład w pracę nad tworzeniem dokumentu. 

 

{"register":{"columns":[]}}