W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambitne plany zielonych inwestycji tematem dyskusji organizowanych przez Ambasadę RP w Kopenhadze

24.09.2020

We wrześniu br. polskie Ministerstwo Klimatu przyjęło nowe założenia Polityki Energetycznej Polski 2040. Plan zielonej transformacji w Polsce jest bardzo ambitny. Przewiduje się min. rozbudowę sektora wiatrowego i inwestycje w energie słoneczną, zwiększanie efektywności energetycznej i dekarbonizację ciepłownictwa. Te i inne tematy były przedmiotem zorganizowanego spotkania online oraz spotkania w siedzibie Ambasady RP w Kopenhadze, które odbyły się 24 bm.

1

W spotkaniach uczestniczyli:

Marta Babicz (MB), p.o. Dyrektora Departamentu Funduszy Zewnętrznych NFOŚiGW,

Piotr Kuś (PK), z-ca dyrektora Pionu Rozwoju Rynku Gazu Gaz-System,

Janusz Gajowiecki (JG), prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej,

Irena Gajewska (IG), menedżer ds. komunikacji w PSEW.

 

Marta Babicz przedstawiła główne działania NFOŚiGW w kontekście priorytetów polskiej polityki energetycznej 2040.  Zaprezentowała także programy, których beneficjentami są gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i samorządy oraz wyjaśniła sposób, w jaki NFOŚiGW zachęca podmioty do aktywnego korzystania ze wsparcia.

 

Przedstawiciel Gaz-System skoncentrował się na transformacji systemu energetycznego z perspektywy operatora systemu. Piotr Kuś podkreślił, że Polska i Dania mają podobne cele klimatyczne, lecz różne punkty startowe. Realizowany wspólnie z Danią projekt Baltic Pipe to część większego planu inwestycji w infrastrukturę gazową, niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.

 

Natomiast przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki przedstawił perspektywy rozwoju sektora wiatrowego onshore i offshore. Obecnie PL ma 6,3 GW zainstalowanej mocy energii wiatrowej. Ponadto realizowane są dalsze projekty, które zapewnią dalsze 3 GW. Odnośnie do energetyki wiatrowej offshore, wydano decyzje lokalizacyjne na farmy wiatrowe o łącznej mocy 8,7 GW. Oczekuje się, że rozbudowa sektora wykreuje miejsca pracy i będzie motorem wzrostu, tak w regionach nadmorskich, jak i pozostałych obszarach kraju.

 

Oba briefingi cieszyły się dużą popularnością, uczestniczyło w nich ponad 40 osób.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}