W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Noworoczne spotkanie królowej Małgorzaty II z korpusem dyplomatycznym

02.01.2020

Zgodnie z duńską tradycją w dniu 2 stycznia królowa Małgorzata II w towarzystwie następcy tronu księcia Fryderyka i jego małżonki, księżnej Marii, przyjęła na spotkaniu noworocznym przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Królestwie Danii.

ambasador mościcka-dendys wraz z małżonkiem podczas przyjęcia noworocznego

Odbywające się tradycyjnie z początkiem stycznia spotkanie stanowi dla dyplomatów nie tylko okazję do przekazania noworocznych życzeń dla rodziny królewskiej, ale też do podsumowania aktywności i zaprezentowania planów na kolejny rok.

Rozmowa z księciem Fryderykiem była dla ambasador Henryki Mościckiej-Dendys okazją do podsumowania listopadowej wizyty duńskiej pary książęcej w Warszawie i odnotowania najważniejszych wydarzeń mijającego roku 100-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Danią.

 Rok 2019 upłynął pod znakiem obchodów 100-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii. W Danii uroczyste obchody zainagurowano w lutym 2019 r. podczas konferencji historycznej na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense. 100-lecie było hasłem przewodnim aktywności polskiej ambasady począwszy od marcowych Dni Historycznych w Kopenhadze poprzez koncerty, obecność wrocławskiej grupy teatralnej Pieśń Kozła na prestiżowym Festiwalu Szekspirowskim w zamku Hamleta w Helsingorze, po wydarzenia polonijne.

Mijający rok był też czasem intensyfikacji prac nad projektem tzw. Bramy Północnej, a więc połączenia gazowego łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu przez Danię. Jego częścią jest gazociąg Baltic Pipe, dla którego zakończono w 2019 r. proces wydawania pozwoleń - w lipcu pozytywną decyzję wydała Duńska Agencja Ochrony Środowiska, zaś w październiku zgodę na budowę podmorskiej części gazociągu wydała Duńska Agencja Energii. Ostatni rok obfitował też w inicjatywy dotyczące polsko- duńskiej współpracy w obszarze zielonej energii i transformacji energetycznej.

Fot: Hasse Ferrold

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}