W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polonijna pielgrzymka do kościoła św. Michała w Pindstrup

05.09.2020

Mimo utrudnień związanych z pandemią przedstawiciele duńskiej Polonii z całej Jutlandii oraz liczni Duńczycy spotkali się na dorocznej pielgrzymce w sanktuarium Świętego Michała w Ringsø k. Pindstrup.

3

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w sobotę, 5 września 2020 r., gromadząc Polonię zamieszkałą w Danii oraz zaprzyjaźnionych mieszkańców Pindstrup i była okazją nie tylko do uczestnictwa we mszy świętej, ale także do spotkań w polsko-duńskim gronie. Kulminacyjnym punktem tegorocznych uroczystości było odsłonięcie rzeźby Św. Michała, wykonanej przez lokalnego artystę, przez o. Herberta Krawczyka i pana Jarosława Galubę, przedstawiciela Ambasady RP w Kopenhadze. W trakcie mszy odczytano list Pani Ambasador Henryki Mościckiej-Dendys, kończącej misję dyplomatyczną w Królestwie Danii, z podziękowaniami za pięć lat owocnej współpracy i życzeniami wszelkiej pomyślności dla wspólnoty Przyjaciół Pindstrup.

 

Kościół Św. Michała został wybudowany przez Polaków, którzy w latach 20-tych XX wieku przybyli w okolice Pindstrup i znaleźli zatrudnienie w miejscowej wytwórni torfu. Właściciel majątku ziemskiego, w którym pracowali Polacy, pan La Cour, ufundował materiały budowlane, a sami pracownicy zebrali ze składek ponad 7000 DKK na budowę kaplicy. W 1930 r. świątynia została konsekrowana. Od tego czasu, Pindstrup było miejscem polonijnych peregrynacji. Tradycja polonijnych pielgrzymek do kościoła św. Michała nie przetrwała II wojny światowej. Przywrócił ją prawie 20 lat temu o. Herbert Krawczyk, wieloletni proboszcz katolickiej parafii w Aarhus.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}