W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko duńskie seminarium nt. COP26 i sprawiedliwej transformacji energetycznej

03.12.2021

30 listopada 2021 r. Ambasada RP w Kopenhadze zorganizowała dyskusję pt. „Polska i Dania – podsumowanie COP26, realizacja zielonej i sprawiedliwej transformacji energetycznej” z udziałem Sebastiana Barkowskiego, pełnomocnika ds. międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej oraz Tomasa Anker Christensena, duńskiego Ambasadora ds. Klimatu. Dyskusję moderował dziennikarz Bjarke Møller.

State of Green

Panel dyskusyjny otworzyli wspólnie chargé d’affaires a.i. Mateusz Mońko oraz Mie Johnson ze State of Green, instytucji publiczno-prywatnej specjalizującej się w transformacji energetycznej, która była partnerem projektu i gospodarzem spotkania.

Sebastian Barkowski oraz Tomas Anker Christensen uznali konferencję klimatyczną ONZ w Glasgow za międzynarodowy sukces. Sebastian Barkowski podkreślił, że z polskiego punktu widzenia szczególnie ważne było akcentowanie społecznego wymiaru transformacji energetycznej. Przedstawił działania podejmowane przez polski rząd mające na celu redukcję udziału węgla w polskim miksie energetycznym do poziomu 55-56% w 2030 r., z obecnego – ok. 70%. Zaznaczył, że transformacja musi być sprawiedliwa, uwzględniać konieczność przebranżowienia pracowników i kwestie środowiskowe, a także zwrócił uwagę, że w debacie unijnej powinno dominować zrozumienie dla różnych punktów startowych państw członkowskich. Odniósł się również do polsko-duńskiego projektu Baltic Pipe, który umożliwi spadek udziału węgla w krajowej produkcji energii i zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

Ambasador Tomas Anker Christensen podkreślił, że istnieje duże zapotrzebowanie na wspólną polsko-duńską ekspertyzę i doświadczenie w zakresie transformacji energetycznej i odchodzenia od węgla. Jak mówił, Dania posiada wiedzę i technologie w zakresie odnawialnych źródeł energii, ale nie miała własnych kopalni, a proces odchodzenia od węgla rozpoczęła wiele lat temu. Polska jest obecnie na etapie transformacji górnictwa i wygaszania kopalni, rozumie, jakie ten proces niesie ze sobą koszty społeczne. Dlatego Polska mogłaby odegrać ważną rolę w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem z państwami trzecimi.

W spotkaniu w formie stacjonarnej i online uczestniczyło ok. 40 przedstawicieli duńskiej administracji, organizacji branżowych, korpusu dyplomatycznego oraz biznesu.

{"register":{"columns":[]}}