W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Sekretarza Stanu Szymona Szynkowskiego vel Sęk w Kopenhadze

16.03.2022

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Kopenhadze w dn. 15 marca br. Celem rozmów było omówienie skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wypracowanie dalszych sposobów wsparcia tego kraju oraz jego obywateli uciekających przed wojną, w tym koordynacji działań na rzecz pomocy humanitarnej. Przedmiotem konsultacji było także bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i Europy. Wiceminister spotkał się także z przedstawicielami organizacji polonijnych w Danii.

Żaślepka_-_Dania

W dniu 15 marca br. wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk odbył rozmowy w Kopenhadze z Flemmingiem Møller Mortensenem, ministrem współpracy rozwojowej, Idą Hannibal, doradczynią ds. europejskich premier M. Frederiksen, przewodniczącymi parlamentarnych Komisji Polityki Zagranicznej Martinem Lidegaardem i Komisji Obrony Rasmusem Jarlovem. Wiceminister odwiedził także UNICEF Supply Division, największe na świecie magazyny pomocy humanitarnej oraz spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych w Ambasadzie RP w Kopenhadze.

Podczas spotkań w Kopenhadze omówiono aktualną sytuację humanitarną i uchodźczą na granicy polsko-ukraińskiej oraz działania Polski w wymiarze humanitarnym, politycznym, gospodarczym i wojskowym. Wiceminister Sz. Szynkowski vel Sęk poinformował o przyjętej przez polski parlament ustawie regulującej status ukraińskich uchodźców w Polsce. Zaapelował o dalsze zaangażowanie Danii w pomoc dla Ukrainy poprzez polskie zaplecze logistyczne, co spotkało się ze zrozumieniem i gotowością wsparcia ze strony duńskiej. Zgodzono się co do konieczności wprowadzenia dalszych sankcji na Rosję i podkreślono znaczenie postępującej budowy gazociągu Baltic Pipe dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Wiceminister Szynkowski podkreślił, że embargo na rosyjski gaz i ropę naftową byłyby najbardziej skutecznymi sankcjami na Rosję, mającymi efekt w postaci dużo większego spadku rosyjskiego PKB. Sektor energetyczny stanowi bowiem podstawowe źródło dochodów budżetowych, a tym samym jest głównym źródłem finansowania reżimu oraz działań zbrojnych. 
 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}