W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład J. Fairweathera nt. misji Pilecekiego w Bibliotece Królewskiej

12.10.2021

12 października 2021 r. w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze, Jack Fairweather, autor książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” wygłosił wykład nt. misji Witolda Pileckiego.

J. Fairweather

Autor biografii Pileckiego przybliżył duńskiej publiczności historię rotmistrza Pileckiego i organizowanej przez niego siatki konspiracyjnej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Opowiedział o przygotowywanych przez Pileckiego raportach dla podziemia informujących o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów, które były przekazywane do Rządu RP na Uchodźstwie. Fairweather dodał, że jest w trakcie składania wniosku do Yad Vashem o przyznanie Pileckiemu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Wykład został zorganizowany przez Duńskie Muzeum Żydów oraz Towarzystwo Historii Żydów Duńskich w 120. rocznicę urodzin W. Pileckiego. 

 

Witold Pilecki (urodzony w 1901 r. w Ołońcu) trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów. Po ucieczce z Auschwitz służył w Kierownictwie Dywersji Armii Krajowej, w 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Do opanowanego przez komunistów kraju wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa, aby stworzyć siatkę wywiadowczą. Aresztowany w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa, został poddany w śledztwie brutalnym torturom i skazany na śmierć w procesie politycznym. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Jack Fairweather, autor książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego“, biografii Witolda Pileckiego, która została wyróżniona nagrodą Costa Book Award oraz została przetłumaczona na 25 języków, w tym na język duński (tytuł duński: „Den frivillige - den sande historie om modstandshelten, som infiltrerede Auschwitz”).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}