W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie współpracy polsko-duńskiej w sektorze energii odnawialnej tematem webinarium w Kopenhadze

16.04.2021

Ambasada RP w Kopenhadze wraz z partnerem Konfederacją Przemysłu Duńskiego zorganizowała 12 kwietnia 2021 r. seminarium online nt. współpracy Polski i Danii w sektorze energii, w tym energii odnawialnej. Szybka zielona transformacja w Polsce i rozwój rynku OZE stwarzają szansę na zacieśnienie relacji politycznych, współpracy przemysłowej i naukowej.

1

Współpraca Polski i Danii w sektorze energii to jeden z najsilniejszych, najbardziej obiecujących obszarów współpracy dwustronnej, podkreślił chargé d’affaires a.i. Mateusz Mońko, otwierając seminarium. Do dobrej atmosfery panującej w relacjach dwustronnych, postępów w obszarze zielonej transformacji i rosnącej synergii miedzy Polska a Danią odwoływał się także gość honorowy wydarzenia, Martin Lidegaard, były Minister Spraw Zagranicznych i Minister Klimatu Danii, obecnie przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Zagranicznych. Proces programowania, finansowania zielonej transformacji przedstawiła Marta Babicz, Dyrektor Departamentu ds. Funduszy Zewnętrznych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreślała, że w samym 2020 r. NFOŚiGW wydał na zieloną transformację ponad 1,77 mld EUR, a planowanych projektów jest jeszcze więcej – Polska do 2030 r. ma ambicję osiągnąć 32% udziału OZE w produkcji energii elektrycznej. Z zainteresowaniem spotkała się także prezentacja Kamili Tarnackiej, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dot. rozwoju sektora energii wiatrowej (onshore i offshore) w Polsce.

W seminarium udział wzięło ok. 60 osób, w tym wielu duńskich i polskich przedsiębiorców. Dyskusja pomiędzy panelistami oraz wśród uczestników była bardzo żywa, padały pytania m.in. o przyszłość fotowoltaiki w Polsce, ambicje dot. offshore czy też energii nuklearnej. Seminarium pokazało duże zainteresowanie tego typu wydarzeniami i Ambasada RP w Kopenhadze planuje organizować kolejne, podobne debaty w przyszłości.

{"register":{"columns":[]}}