W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Algieria

Informacje aktualne na dzień:
09.05.2021

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • obszarów na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma;
  • terenów przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją.

Do pozostałych części kraju, poza stolicą, odradzamy podróże, które nie są konieczne.

W związku z napiętą sytuacją polityczną, w stolicy kraju i w innych miastach Algierii od połowy lutego 2019 r. organizowane są liczne manifestacje. Protesty powtarzają się w każdy piątek i obecnie trudno jest przewidzieć do kiedy będą one trwały. Podczas manifestacji zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domu/hotelu i unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje.

Algieria jest państwem zagrożonym terroryzmem. MSZ zaleca zachowanie ostrożności w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe).

W południowej i wschodniej części kraju występuje ryzyko porwań o charakterze kryminalnym i terrorystycznym.

Algieria leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie.

Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Należy posiadać turystyczne ubezpieczenie podróży. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większej ilości dewiz należy zadeklarować.

Ubezpieczenie

Polskie ubezpieczenie drogowe nie jest uznawane. Wymagane jest algierskie ubezpieczenie komunikacyjne. Kara za jego brak jest wysoka.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę butelkowaną i dokładnie myć owoce.

Społeczna służba zdrowia jest na niskim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty - ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty - od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

Informacje dla kierowców

Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy oraz wykupienie miejscowego ubezpieczenia.

Na drogach często ustawione są punkty kontrolne policji bądź żandarmerii. Do punktu kontrolnego należy podjeżdżać z bardzo małą prędkością, po zmroku należy zmienić światła mijania na postojowe i zapalić oświetlenie w środku pojazdu, aby funkcjonariusze mogli dobrze widzieć zachowanie podróżujących. Niezastosowanie się do tej zasady może prowadzić do odebrania prawa jazdy lub podniesienia kolczatki.

Podczas prowadzenia pojazdu należy zachować bardzo dużą uwagę. Sposób prowadzenia pojazdów zasadniczo różni się od europejskiego.  Powszechne jest wyprzedzanie na autostradzie pasem awaryjnym, często po zmroku spotyka się pojazdy, które nie są oświetlone. Kierowcy często zmieniają pasy ruchu nie sygnalizując manewru. Liczba wypadków drogowych jest bardzo wysoka.

Cło

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.

Przepisy prawne

Obowiązują wysokie kary za próbę wwiezienia i posiadanie narkotyków.

Nie należy wywozić dzieł uznanych za dziedzictwo narodowe, koralowców i róż pustyni.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny oraz pozbawienia wolności.

W Algierii zabronione jest posiadanie lornetek, które są uważane za sprzęt wojskowy. W przypadku ujawnieniu w bagażu lornetki są odbierane przez służby graniczne.

Obyczaje

Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic, szortów oraz bluzek z dekoltem lub odsłoniętymi ramionami w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne.

Co do zasady spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest niedopuszczalne poza niektórymi hotelami i nielicznymi restauracjami.

Przydatne informacje

Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne - należy uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.

W Algierii dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i wielu sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w piątek i sobotę mogą być zamknięte.

Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów, większość z nich nie obsługuje kart europejskich.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.07.2021 09:10 Sebastian Indra
Pierwsza publikacja:
18.03.2019 16:26 Konrad Adamowicz