W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czad

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stolicy Czadu, Ndżameny oraz do głównych miast: Moundou, Sarh i Abeche.

Na pozostałe terytorium Czadu odradzamy wszelkie podróże.

W Czadzie występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, w tym Boko Haram. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Nie można wykluczyć porwań o charakterze terrorystycznym. W dużej części kraju mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów i z ochroną.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu (najbliższe w Paryżu, Brukseli, Moskwie, Berlinie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy. Przy wjeździe, oprócz wizy, wymagana jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination of Porphylaxis).

Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin.

Zdrowie

Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, co weryfikowane jest przy wjeździe. Przypadki tej choroby odnotowuje się przy granicy z Sudanem. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Służba zdrowia oferuje niski poziom usług. W ramach istniejącej infrastruktury szpitalnej wyróżnić można trzy centra medyczne, które oferują (tylko abonament) usługi na poziomie zbliżonym do europejskiego: Francuskie Centrum Medyczne, Klinikę Europ - Assistance oraz Klinikę SOS International.

Podróżowanie po kraju, bezpieczeństwo

Ndżamena ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Paryżem, Stambułem, Dżudda, Casablanką, Bamako, Abudżą, Nairobi, Lomé, Abidżanem, Doualą, Chartumem i Addis Abebą.

W stolicy główne drogi zostały w ostatnich latach zmodernizowane, m.in. przy wsparciu Unii Europejskiej. Generalnie jednak sieć drogowa w kraju jest słabo rozwinięta, a w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojazdów terenowych. W dużych miastach trudności z zaopatrzeniem w paliwo w zasadzie nie występują. Podróżując po kraju warto zaopatrzyć się w dodatkowy zapas paliwa oraz zapas wody.

Zakazane są samochody z ciemnymi szybami oraz zasłanianie twarzy (burka, turban).

W razie wypadku samochodowego należy wezwać policję, aby ustalić jego okoliczności. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zwykle gromadzi się tłum przechodniów bądź świadków, nie zawsze nastawiony pozytywnie wobec obcokrajowców. W przypadku kontroli policyjnej należy okazać spokój oraz gotowość do współpracy.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.10.2020 13:47 Emil Pietras
Pierwsza publikacja:
03.12.2018 15:37 Justyna Tokarska