W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiribati

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Istnieje zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi.

Kiribati leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do kwietnia występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Kiribati. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Kiribati posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.

Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Kiribati, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

Na wyspie występują sporadyczne przypadki dengi - trzeba stale używać środków przeciw insektom.

Służba zdrowia jest na bardzo podstawowym poziomie. Wszystkie poważniejsze przypadki leczone są w Nowej Zelandii lub Australii.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na brak świateł ulicznych nie zaleca się jazdy po zmroku. Kobiety nie powinny podróżować samotnie, zwłaszcza nocą.

Cło

Wywóz wyrobów ludowych jest częściowo objęty zakazem (dotyczy wyrobów, które są starsze niż 30 lat)

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków grożą wysokie kary. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia broni i amunicji, publikacji pornograficznych, roślin, owoców, warzyw, zwierząt i skór zwierzęcych.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. 

Przydatne informacje

Zalecana jest ostrożność podczas kąpieli morskich z uwagi na silne prądy morskie.

Nudyzm jest prawnie zakazany.

Australian and New Zealand Banking Group Limited jest jedynym bankiem operującym w Kiribati. Liczba bankomatów jest ograniczona. Jedynie w większych hotelach akceptowane są karty kredytowe. Działa Western Union.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.