W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lesotho

Bezpieczeństwo

Na terenie całego kraj odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej (głównie włamania, rabunki oraz kradzieże samochodów). Zwiększa się liczba przestępstw z użyciem broni.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny przez przynajmniej 90 dni od daty wyjazdu z Lesotho. W przypadku paszportu tymczasowego, ważność dokumentu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak, obywatele polscy udający się do Lesotho muszą posiadać wizę pobytową w paszporcie. 

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie. Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Sugerujemy posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróżowanie dziecka z osobą trzecią. Dokument ze zgodą powinien być przetłumaczony lub sporządzony w języku angielskim i najlepiej aby był podpisany przed notariuszem.

Zdrowie

Opieka medyczna jest na niskim poziomie, dostęp do niej jest bardzo trudny. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego także koszt transportu do RPA.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski. Przy wjeździe obowiązuje opłata drogowa. Drogi poza rejonami miejskimi są w złym stanie.

Miejscowi kierowcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, zdarza się wiele wypadków, w tym z ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają słabe oświetlenie, ludzie i zwierzęta na drogach, spadające z gór odłamki skał. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański (1 LSL = 1 ZAR).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}