W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lesotho

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Na terenie całego kraj odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej (głównie włamania, rabunki oraz kradzieże samochodów). Zwiększa się liczba przestępstw z użyciem broni.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Z powodu pandemii w Lesotho wprowadzono stan zamknięcia (lockdown). Granice zewnętrzne kraju są zamknięte do odwołania. Funkcjonuje jedynie międzynarodowe lotnisko w Maseru, obsługujące nieregularne loty specjalne.

Zdrowie

Opieka medyczna jest na niskim poziomie, dostęp do niej jest bardzo trudny. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego także koszt transportu do RPA.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski. Przy wjeździe obowiązuje opłata drogowa. Drogi poza rejonami miejskimi są w złym stanie.

Miejscowi kierowcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, zdarza się wiele wypadków, w tym z ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają słabe oświetlenie, ludzie i zwierzęta na drogach, spadające z gór odłamki skał. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański (1 LSL = 1 ZAR).

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}