W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Botswana

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Botswaną zostały nawiązane 22 listopada 1978 r.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Botswaną zostały nawiązane na szczeblu ambasadorów 22 listopada 1978 r. Ambasador RP w Pretorii akredytowany jest równocześnie w Gaborone, a ambasador Republiki Botswany w Sztokholmie jest akredytowany także w Warszawie. Zgodnie z ustaleniami polsko-południowoafrykańskimi w latach 1988-1990, Polska otworzyła w 1990 r. placówkę dyplomatyczno-konsularną w Gaborone, której głównym celem była obsługa konsularna Polonii południowoafrykańskiej. Placówka ta nie funkcjonowała jednak długo, gdyż już w październiku 1990 r. Polska i RPA zawarły porozumienie o utworzeniu stałych biur interesów w stolicach obu krajów.

Współpraca ekonomiczna

Ramy współpracy Polski z Botswaną określa umowa EPA (Economic Partnership Agreement) popisana przez 6 krajów SADC , w tym Botswanę z UE w dniu 10.06.2016 r. Umową o Partnerstwie Ekonomicznym EU-SADC, jest objętych 6 krajów ugrupowania SADC (w tym Botswana) co powoduje, że polskie firmy nie napotykają żadnych barier w eksporcie do Botswany, mają pełnoprawny dostęp do tego rynku i takie same warunki jak inne firmy z UE. Nie występują jakiekolwiek inwestycje Polski w Botswanie czy też Botswany w Polsce. Rząd Botswany nie stosuje żadnych utrudnień w dostępie do rynku pracy.

Współpraca naukowa

Uniwersytety w Botswanie oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich.  Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich. Polskie uniwersytety oferują szereg interesujących programów nauki dla obcokrajowców na odpłatnych studiach.

Uznawalność kształcenia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Polish National Agency for Academic Exchange