W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

RPA

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Południowej Afryki zostały nawiązane 18 grudnia 1991 r.

Współpraca polityczna

Pierwsze, półoficjalne kontakty dyplomatyczne nawiązano w 1988 r. W kwietniu 1989 r. Ministerstwa Spraw Zagranicznych obu państw dokonały uzgodnień dotyczących opieki konsularnej nad Polonią w RPA poprzez polską ambasadę w Gaborone, w  Botswanie. W 1990 r. zawarte zostało porozumienie o utworzeniu w Warszawie i w Pretorii Biur Interesów, które rozpoczęły funkcjonowanie w kwietniu 1991 r.  Protokół o ustanowieniu stosunków dyplomatycznych między RP i RPA, na szczeblu ambasad, podpisany został w grudniu 1991 roku w Pretorii. Szefowie Biur Interesów – RPA w Warszawie i RP w Pretorii – zostali ambasadorami. Wizyty w Polsce złożyli: prezydent  F.W. de Klerk i minister spraw zagranicznych R.F.Botha (1992); minister spraw zagranicznych A. Nzo (1994); minister kultury, sztuki, nauki i technologii L. Mtshali (1999); wiceprezydent J. Zuma (2004) – spotkał się z prezydentem A. Kwaśniewskim oraz premierem M. Belką; 20-osobowa grupa wyższych oficerów południowoafrykańskiej Akademii Obrony Narodowej (2005); wiceminister handlu i przemysłu R. Davis (2008). W 2011 r. minister spraw zagranicznych  R. Sikorski zaprosił ministra spraw zagranicznych  i współpracy RPA M. Nkoana-Mashabane do złożenia wizyty w Polsce. Wizyty na szczeblu ministerialnym w RPA złożyli: minister spraw zagranicznych  K. Skubiszewski – ustanowienie kontaktów międzyparlamentarnych (1993); minister spraw zagranicznych  W. Bartoszewski  (1995); minister  sprawiedliwości H. Suchocka (1998),  minister nauki i szkolnictwa wyższego M. Seweryński (2007).  W 2013 r. premier Donald Tusk złożył wizytę w RPA, a wiceprezydent Kgalema Motlanthe złożył rewizytę w Warszawie w 2014 r. Polska postrzega RPA jako priorytetowego partnera w Afryce, zarówno jeśli chodzi o stosunki bilateralne, jak i w kontekście partnerstwa strategicznego RPA z UE. Polska i RPA mają długą tradycję współpracy tak dwustronnej, jak i w ramach stosunków wielostronnych. Obydwa kraje współpracowały w wielu inicjatywach na forum ONZ, przede wszystkim w zakresie ochrony praw człowieka.  Polskę i RPA zbliża również wspólna historia – 25. rocznica zniesienia apartheidu w RPA i 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Współpraca ekonomiczna

W 2005 r. odbyły się  pierwsze w historii konsultacje gospodarcze pomiędzy Polską a RPA w Johannesburgu na szczeblu ministerialnym (Ministerstwo Gospodarki z Department of Trade and Industry (2005). Kolejne konsultacje miały miejsce w 2007 r. w Warszawie. W 2007 r. podsekretarz stanu w MSZ W. Waszczykowski przeprowadził konsultacje z wiceministrem spraw zagranicznych RPA S. van der Merwe. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP M. Handzlik uczestniczył w ceremonii inauguracyjnej prezydenta Jacoba Zumy (2009). Ramy współpracy Polski z RPA określa zawarta przez UE w dniu 10.06.2016 r. z sześcioma członkami Południowoafrykańskiej Rady ds. Rozwoju (SADC) Umowa o Partnerstwie Ekonomicznym (EPA), Międzyrządowa Umowa o Współpracy Gospodarczej RP-RPA podpisana   w październiku 2013 r. oraz szereg innych umów, sektorowych  porozumień i MoUs. Republika Południowej Afryki (RPA) jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski w Afryce. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln dolarów. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo. W strukturze towarowej polskiego eksportu największą pozycję stanowią maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty mineralne, wyroby przemysłu chemicznego i wyroby metalowe. W polskim imporcie z RPA dominują wyroby nisko przetworzone, surowce mineralne i artykuły rolno-spożywcze. Podczas wizyty Donalda Tuska w październiku 2013 r. podpisano umowę o współpracy gospodarczej (zakładającą m.in. powołanie wspólnej komisji gospodarczej) oraz umowę o współpracy między PAIiIZ i Agencją Rozwoju Przemysłu oraz ich południowoafrykańskim odpowiednikami – TISA (Trade and Investment South Africa) i IDC (Industrial Development Cooperation). Aktywność we wzajemnych relacjach jest związana z uruchomieniem przez Polskę programu Go Africa i z ambitnymi celami polskiego rządu.  Redefine Properties jest jedną  z największych południowoafrykańskich firm inwestujących w nieruchomości. Notowana na giełdzie w Johannesburgu z kapitalizacją rynkową 66,8 mld R (5,4 mld USD), zarządza aktywami  o wartości ok. 85,6 mld R (6,8 mld USD)  z czego 80% znajduje się w RPA, natomiast po 7% w Polsce i Australii oraz 5 % w Wielkiej Brytanii. Redefine Properties zalicza się do grona największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Łączna wartość inwestycji Redefine w aktywa portfela polskiego na koniec 2018 roku przekroczyła 1 mld Euro. Poprzez spółkę zależną EPP (Echo Properties Polska), notowaną na giełdzie w Johannesburgu i w Luxemburgu, zaangażowana jest w inwestycje w powierzchnie biurowe i centra handlowe w Polsce o wartości ponad 2 mld USD. Do najbardziej znanych należą: Galaxy w Szczecinie, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Solna w Inowrocławiu, Sudecka w Jeleniej Górze, Wzorcownia we Włocławku. Obecnie w fazie realizacji znajdują się Galeria Młociny i Towarowa w Warszawie.

Współpraca naukowa

Na uwagę zasługuje fakt rozwoju dwustronnej współpracy naukowej pomiędzy Polską a RPA - zwłaszcza w dziedzinie astronomii, fizyki i chemii. Pomyślnie rozwija się współpraca pomiędzy Polską Akademią Nauk i Foundation for Research and Development w dziedzinie medycyny, mechaniki ciała stałego, chemii fizycznej, nauk ekonomicznych, a także Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i University of South Africa w Pretorii. Polska jest trzecim co do wielkości udziałowcem (ok. 10 %) w projekcie budowy i eksploatacji wielkiego teleskopu SALT (South African Large Telescope). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi wspólne polsko-południowoafrykańskie projekty badawcze.

Uniwersytety w RPA oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich.  Istnieje także możliwość uznania kształcenia w polskich jednostkach akademickich. Polska oferuje dla obywateli RPA możliwość ubiegania się o miejsce w ramach programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza.

Uznawalność kształcenia

The Council on Higher Education (CHE)  

Instytucje polskie działające na terenie RPA

Konsulat Honorowy RP w Durbanie, Unia Polonii w Pretorii, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu, Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie, Stowarzyszenie Polskie w KwaZulu Natal, Stowarzyszenie Polskie w Vaal Triangle, Komitet Obchodow Lotów nad Warszawę. Związek Sybiraków Południowej Afryki, Stowarzyszenie Techników Polskich, Fundacja Dziedzictwa Polskiego w Afryce Południowej, Zespół Tańca Ludowego „Orzeł Biały”