W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mozambik

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mozambikiem zostały nawiązane 25 czerwca 1975 r.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Mozambikiem w dniu proklamowania przez Mozambik niepodległości, 25 czerwca 1975 r. Do 1978 r. w Mozambiku akredytowany był ambasador PRL w Tanzanii, z siedzibą w Dar es Salaam. W latach 1978 – 1990 w Maputo działała Ambasada PRL, na szczeblu chargé d’affaires, ale funkcje konsularne na obszarze Mozambiku sprawował Wydział Konsularny Ambasady w Dar es Salaam.  Obecnie Mozambik znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii.  W stolicy działa Konsulat Honorowy RP w Maputo, prowadzony przez konsula honorowego Alberto Mabjaia.  W latach 80. współpraca dwustronna pomiędzy Polską a Mozambikiem układała się pomyślnie, co wynikało z przynależności obydwu państw do bloku wschodniego. Po przemianach demokratycznych w obydwu państwach ilość wizyt wzajemnych zdecydowanie zmalała. Z ważniejszych wydarzeń wspomnieć należy wizytę w Mozambiku w dniach 20 – 21 marca 1996 r., którą złożyła minister budownictwa B. Blida.

Współpraca ekonomiczna

Od grudniu 2007 r. umową regulującą wzajemne stosunki gospodarcze Polska - Mozambik była tymczasowa umowa IEPA (Interim Economic Partnership Agreement). Brak gospodarczych umów bilateralnych Polska - Mozambik. W dniu 10.06.2016 r. Mozambik jako jeden z sześciu państw członków Południowoafrykańskiej Rady ds. Rozwoju (SADC) podpisał „Umowę o Partnerstwie Ekonomicznym” (EPA) z UE.  Obroty towarowe Polski z Mozambikiem w okresie w 2017 r. wyniosły 155,3 mln USD. W powyższym okresie eksport Polski do Mozambiku wyniósł 44,1 mln USD. Polska zanotowała ujemny bilans handlowy w wysokości 67,2 mln USD.   We wrześniu 2015 r. w Mozambiku przebywała misja gospodarcza Krajowej Izby Gospodarczej RP, której celem było sprawdzenie możliwości nawiązania współpracy gospodarczej z przedsiębiorstwami w Mozambiku. Obroty handlowe między Polską a Mozambikiem, choć nieduże, z roku na rok  ulegają zwiększeniu.  Fluktuacja asortymentowa w relacjach handlowych z Mozambikiem wyraźnie wskazuje na doraźny charakter zawieranych transakcji.

Współpraca naukowa

Uniwersytety w Mozambiku oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich. Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich.  Polskie uczelnie oferują szereg interesujących programów dla zagranicznych studentów na odpłatnych studiach.

Uznawalność kształcenia

{"register":{"columns":[]}}