W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zimbabwe

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Zimbabwe zostały nawiązane w 1981 r.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1981 r. W latach 1985–2008  funkcjonowała w Harare polska ambasada. W styczniu 2009 r. jej kompetencje przejęła placówka w Pretorii. W Warszawie akredytowani byli ambasadorowie Zimbabwe rezydujący w Moskwie, zaś w 2008 r. przyjęto procedurę akredytacji ambasadora tego państwa rezydującego w Berlinie. Z dniem 21 listopada 2011 r. rozpoczął działalność Konsulat RP w Harare, kierowany przez konsul honorową Krystynę Grabowską. Relacje dwustronne są poprawne, lecz mało intensywne. W latach 1990. odbyło się kilka wzajemnych wizyt ministrów resortów zdrowia, handlu zagranicznego, spraw wewnętrznych oraz budownictwa. Przedmiotem uzgodnień były głównie dostawy leków i sprzętu medycznego z Polski, współpraca w dziedzinie szkolenia kadr zimbabweńskich oraz eksport traktorów Ursus i maszyn drogowych ze Stalowej Woli.

Współpraca ekonomiczna

Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, utrzymujący się kryzys społeczno-polityczny oraz trudna sytuacja ekonomiczna Zimbabwe, negatywnie wpływały na rozwój współpracy politycznej i gospodarczej Zimbabwe z zagranicą, w tym z Polską. Wśród najważniejszych czynników poważnie ograniczających możliwości w zakresie wzajemnych obrotów handlowych, należy wymienić przede wszystkim niekorzystny klimat biznesowy dla potencjalnych inwestorów i przedsiębiorstw z Europy, w tym nierealistyczne przepisy i regulacje dotyczące kontroli cen, słabą znajomość miejscowych uwarunkowań wśród polskich podmiotów gospodarczych, a także zły stan infrastruktury telekomunikacyjnej i transportowej oraz niewydolną i rozpowszechnioną korupcję na wszystkich szczeblach administracji państwowej.

Współpraca naukowa

Każdego roku kilkanaście osób z Zimbabwe otrzymuje stypendia na polskich uczelniach, bądź kierowanych jest na staże i praktyki w Polsce. Uniwersytety w Zimbabwe oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich.  Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich.  Polskie uczelnie oferują szereg interesujących programów dla zagranicznych studentów na odpłatnych studiach.

Uznawalność kształcenia

{"register":{"columns":[]}}