W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Malediwy

Bezpieczeństwo

Zdarzają się kradzieże rzeczy pozostawionych bez należytej opieki na plaży oraz kradzieże z pokoi hotelowych.

Malediwy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub tsunami są dostępne na poniższej stronie.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • paszport - TAK
  • paszport tymaczsowy - NIE
  • dowód osobisty - NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny przez minimum 1 miesiąc.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni, na lotnisku po przylocie do Male. W celu otrzymania turystycznej wizy wjazdowej należy przedstawić następujące dokumenty:

  • paszport ważny przez co najmniej 1 miesiąc
  • opłaconą z góry rezerwację hotelu/zakwaterowania lub dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie pobytu i wydatków na Malediwach (co najmniej 100 USD + 50 USD dziennie wykazane w gotówce lub potwierdzone wyciągiem bankowym)
  • bilet powrotny
  • wypełnioną 24h przed podróżą deklarację dot. stanu zdrowia – formularz dostępny na stronie internetowej.

Informacje dot. uzyskania wizy turystycznej, obowiązujących zasad w związku z pandemią, procedur lotniskowych itd., są dostępne na stronie internetowej.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia online deklaracji podróżnego zarówno przy wjeździe na Malediwy i wyjeździe z kraju. Formularz dostępny jest na stronie https://imuga.immigration.gov.mv/ethd

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Dokument powinien być przygotowany w języku angielskim i poświadczony przez notariusza.

Zasady pobytu

Po przybyciu na Malediwy osoby, które wykazują objawy COVID-19, zobowiązane są wykonać test RT-PCR. W przypadku podróżowania w grupie, wszyscy członkowie grupy zostaną objęci tym obowiązkiem.

Osoba, z wynikiem pozytywnym musi znajdować się w izolacji przez okres 7 dni od daty pobrania próbki. W przypadku osób, które pod koniec izolacji wykażą/w dalszym ciągu wykazują objawy COVID-19, izolacja trwa do momentu upłynięcia 24 godzin po ustąpieniu objawów.

Osoby z kontaktu z osobą zarażoną podlegają 10-dniowej kwarantannie, z której można zostać zwolnionym na podstawie uzyskania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego piątego dnia kwarantanny.  Po zakończeniu 10-dniowej izolacji i przy braku objawów COVID-19, nie ma konieczności wykonywania testu.

Koszt kwarantanny/przedłużonego pobytu ponosi osoba nią objęta.

Na Malediwach nie ma placówek państw członkowskich UE mogących świadczyć pomoc konsularną, a z uwagi na ograniczenia w podróżowaniu do Indii i na Sri Lankę, uzyskanie dokumentu podróży w razie jego utraty będzie praktycznie niemożliwe.

Pobyt cudzoziemca na wyspie zamieszkanej przez ludność miejscową w celach innych niż turystyczny wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW.

Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty. Wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami zaprzestają kursowania przed zachodem słońca. Transport samochodowy występuje tylko na atolach miejskich, m.in w stolicy państwa Male. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

Zdrowie

Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale trzeba pamiętać o dużym niebezpieczeństwie zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Obowiązkowe jest posiadanie świadectwa szczepienia przeciwko żółtej febrze, jeżeli przybywa się z regionu obecności tej choroby. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, należy jednak zabrać ze sobą niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Na Malediwach znajdują się zaledwie dwa szpitale.

Na Malediwach obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy antynarkotykowe. Importowanie lub posiadanie narkotyków może wiązać się z surowymi karami, w tym dożywociem. Miejscowi i policja bardzo poważnie traktują posiadanie i spożywanie alkoholu oraz bycie pod wpływem alkoholu poza kurortami.

Osoba podróżująca na Malediwy może przewozić lekarstwa na własny użytek w ilości potrzebnej na czas jego pobytu. Leki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach wraz z ważną receptą/dokumentacją medyczną w języku angielskim.

Lista dopuszczalnych środków dostępna jest stronie.

Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Podróżowanie po kraju

Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty. Wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami zaprzestają kursowania przed zachodem słońca.

Transport samochodowy występuje tylko na atolach miejskich, m.in w stolicy państwa Male. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

Cło

Obowiązuje zakaz wwozu na terytorium Malediwów: broni, amunicji i materiałów wybuchowych, materiałów i publikacji pornograficznych; rzeczy uznanych za naruszające zasady islamu, w tym przedmiotów innych kultów i religii, wieprzowiny i produktów z niej pochodzących oraz alkoholu (jest on dozwolony tylko na terenie resortów turystycznych).

Zabroniony jest eksport skorup żółwi i koralowców.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, deportacją, pozbawienia wolności oraz karą śmierci.

Obyczaje

Malediwy są krajem muzułmańskim. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych sugeruje się poruszać tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Nudyzm jest zakazany, włączając to zamknięte resorty turystyczne.

Przydatne informacje

Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.

Pora monsunowa trwa od maja do września.

Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.

Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach - nie wolno wynosić ich z plaży.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}