W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Malediwy

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Malediwów zostały nawiązane 1 października 1984 r.

Współpraca polityczna

W Republice Malediwów akredytowany jest ambasador RP w Indiach, z siedziba w New Delhi. 

W lipcu 2018 r. na marginesie posiedzenia FAC w Brukseli miało miejsce spotkanie ministra SZ Jacka Czaputowicza z ministrem rybołówstwa i rolnictwa Malediwów Mohamedem Shainee. W listopadzie 2011 r. podsekretarz stanu MSZ RP J. Pomianowski złożył wizytę na Malediwach jako reprezentant UE na 17-tym szczycie SAARC. W czasie szczytu Wspólnoty Demokracji w lipcu 2010 r. w Krakowie doszło do spotkania ministra SZ Radosława Sikorskiego z ministrem SZ RM Ahmedem Shaheedem. Brak jest traktatów między państwami. 

Współpraca ekonomiczna

W 2016 r. obroty handlowe Polski z Malediwami wzrosły aż o 78% i wyniosły 10,77 mln USD. Największe znaczenie dla wzrost dwustronnych obrotów gospodarczych miał gwałtowny wzrost eksportu – o 85% rok do roku, do poziomu 10,09 mln USD i utrzymanie się importu na niskim poziomie (0,7 mln USD). Saldo obrotów wyniosło 9,39 mln USD na korzyść Polski. Podstawą polskiego eksportu na Malediwy w 2016 r. były produkty spożywcze, przede wszystkim różnego rodzaju wody i napoje o wartości 4,82 mln USD. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na popularność polskich napojów energetyzujących na malediwskim rynku. Na drugim miejscu pod względem wartości notowane są wyroby przemysłu drzewno-papierniczego (ok. 1,65 mln USD), w którym odnotowuje się wyraźną tendencję wzrostową. Polska, podobnie jak w 2015 r., importowała przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego: ryby, skorupiaki i mięczaki warte 0,55 mln USD. W pierwszym półroczu 2017 r. nastąpił spadek polskiego eksportu na Malediwy o 30%, głównie w rezultacie mniejszej sprzedaży wód mineralnych i gazowanych słodzonych lub aromatyzowanych oraz drewna. Zaobserwowano także spadek importu o 19%.

3) Inwestycje /wzajemne/ Dane Narodowego Banku Polskiego nie odnotowują, by firmy zarejestrowane na Malediwach dokonywały bezpośrednich inwestycji w Polsce. Podobnie dane NBP nie wykazują inwestycji polskich podmiotów gospodarczych na Malediwach.  

4) Współpraca regionalna Z uwagi na znaczną odległość geograficzną i niewielką intensywność kontaktów gospodarczych regionalna współpraca gospodarcza nie jest rozwijana.  

5) Współpraca samorządów gospodarczych Współpraca samorządów gospodarczych nie została odnotowana.

    
Linki 

Administracja gospodarcza: 
Ministry of Finance and Treasury
Ministry of Economic Development
Ministry of Planning and National Development
Ministry of Fisheries Agriculture and Marine Resources

Samorządy gospodarcze:
Maldives National Chamber of Commerce & Industries

Oficjalna prasa ekonomiczna:
Haveeru Daily
Minivan Daily