W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nepal

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Nepalem zostały nawiązane 24 listopada 1959 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Rządy Polski i Nepalu nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1959 r. na szczeblu ambasad. Od 1967 r. działało w Katmandu Biuro Delegata Ministra Handlu Zagranicznego.  9 maja 1974 r. rozpoczęła działalność Ambasada PRL w Katmandu, której pracą kierował chargé d’affairs a.r. Działalność ambasaday zawieszono we wrześniu 1981 r. W Królewstwie Nepalu akredytowany jest ambasador Polski w Indiach, z siedzibą w New Delhi. W latach 1962-1992 w Polsce akredytowani byli ambasadorzy Królewstwa Nepalu w ZSRR, z siedzibą w Moskiwe. Od 1993 r. ambasador Nepalu w Niemczech, z siedzibą w Bonn, a następnie w Berlinie. 
23.09.1991 r. ustanowiono Konsulat Generalny RP w Katmandu, kierowany przez honorowego konsula generalnego.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W grudniu 2018 r. w konferencji klimatycznej COP 24 w Katowicach uczestniczyła prezydent Nepalu Bidya Devi Bhandari. Na marginesie konferencji odbyło się spotkanie dwustronne  z prezydentem RP Andrzejem Dudą.  We wrześniu 2015 r. wizytę w Nepalu złożył podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zbigniew Gawlik. Strona nepalska była reprezentowana na targach obronnych MSPO w Kielcach w 2017 r. (minister obrony Nepalu Bhimsen Das Pradhan) i w 2018 r. (wicepremier i minister obrony Nepalu Ishwar Pokhrel).  W listopadzie 2018 r. w Katmandu przeprowadzone zostały polsko-nepalskie konsultacje na szczeblu dyrektorów departamentów terytorialnych MSZ. Nie ma umów dwustronnych między obydwoma państwami.  

Współpraca ekonomiczna

W 2016 r. obroty handlowe Polski z Nepalem wyniosły blisko 1,6 mln USD, co oznacza silny, 76-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Eksport z Polski wyniósł 1,22 mln USD (wzrost o 97% rok do roku), a import prawie 0,38 mln USD. W efekcie Polska osiągnęła dodatnie saldo handlowe na poziomie 0,84 mln USD. Powyższe dane wskazują na powrót handlu dwustronnego do poziomów sprzed tragicznych trzęsień ziemi, które nawiedziły Nepal w 2015 r. Wśród grupy towarów eksportowych największą wartość stanowiły metalowe szyldy i tablice (0,33 mln USD), meble o wartości 0,11 mln USD oraz mąki grysiki (83 tys. USD). Polska importowała głównie papier i karton o wartości 143 tys. USD, szale i chusty o wartości 31 tys. USD oraz dywany i wykładziny (22 tys. USD). W pierwszym półroczu 2017 r. eksport z Polski do Nepalu zwiększył się blisko sześciokrotnie, co było związane głównie ze wzrostem sprzedaży urządzeń mechanicznych (za 1,5 mln USD). Wzrósł także import, przede wszystkim wyrobów odzieżowych.

Dane Narodowego Banku Polskiego za 2013 r. nie odnotowują, by firmy zarejestrowane w Nepalu dokonywały bezpośrednich inwestycji w Polsce. Nie wykazują również inwestycji polskich podmiotów w Nepalu. W Katmandu działa salon sprzedaży kosmetyków firmy Inglot.

 W grudniu 2003 r. powstała Rada Przyjaźni Nepal – Polska. Jest to druga tego typu organizacja w Nepalu: od listopada 2002 r. działa tam Towarzystwo Nepalsko-Polskie. Obie organizacje są połączeniem towarzystwa przyjaźni i izby promującej kontakty handlowe między obu krajami.

Współpraca samorządów gospodarczych: 17 marca 2015 r. podczas pierwszej misji nepalskiego biznesu do Polski, Nepalska Izba Przemysłu i Handlu oraz Krajowa Izba Gospodarcza podpisały porozumienie o współpracy. Porozumienie zostało zawarte w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Jerzego W. Pietrewicza. 

Linki 

Administracja gospodarcza:
Ministry of Finance
Ministry of Agricultural Development
Ministry of Energy
Ministry of Industry

Samorządy gospodarcze:
Nepal Chamber of Commerce
Federation of Nepalese Chambers of Commerce and Industry

Oficjalna prasa ekonomiczna:
Himalayan Times
Nepali Times
 

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Nowym Delhi wspomaga współpracę w dziedzinie kultury poprzez organizację wydarzeń, wspieranie wspólnych projektów oraz organizację wizyt studyjnych. Tradycje współpracy polsko-nepalskiej to przede wszystkim bogate doświadczenie polskich wypraw wysokogórskich. Polscy himalaiści odznaczyli się nie tylko wieloma wybitnymi sukcesami, lecz również aktywnie działają na rzecz współpracy kulturalnej. Ambasada RP w Nowym Delhi aktywnie wspiera te działania. 

Instytucje polskie działające na terenie kraju

W Nepalu funkcjonują dwie organizacje zajmujące się dwustronną współpracą: Towarzystwo Nepalsko-Polskie (od listopada 2002 r.) oraz Rada Przyjaźni Nepal – Polska (od grudnia 2003 r.). Są one połączeniem towarzystwa przyjaźni i izby promującej kontakty handlowe między obu krajami.

{"register":{"columns":[]}}