W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mozambik

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do prowincji Cabo Delgado na północy Mozambiku. Dochodzić tam może do ataków na wsie, ośrodki rządowe i administracji lokalnej. Mogą też występować inne zagrożenia ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem i/lub grupami przestępczymi (przemytnicy, kłusownicy, etc.).
  • w okolice Parku Narodowego Ngorongosa (w środkowej części kraju) ze względu na obecność w tym regionie uzbrojonych grup opozycji politycznej RENAMO i walk, do których co jakiś czas dochodzi z siłami policyjnymi i wojskiem (w 2018 r. zagrożenie to zmniejszyło się, ale grupy zbrojne opozycji nie zostały dotąd rozbrojone i zintegrowane z siłami zbrojnymi Mozambiku).
  • do prowincji  Sofala, Zambezia, Manica i Tete. W  wyniku cyklonu Idai w marcu 2019  r. zniszczeniu uległa infrastruktura (przede wszystkim drogi i mosty), utrudniona jest komunikacja telefoniczna i elektroniczna oraz występują kłopoty z podstawowym zaopatrzeniem. Zwiększone jest także ryzyko epidemiologiczne – zagrożenie m.in. cholerą i tyfusem.

Mozambik jest państwem zagrożonym terroryzmem w wyższym stopniu, niż większość państw Południa Afryki. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach mogących być celem ataku, takich jak większe skupiska ludzkie, obiekty kultu religijnego i atrakcje turystyczne.

Mozambik leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

W Mozambiku przywrócono ograniczony międzynarodowy ruch lotniczy. Możliwe są podróże w każdym celu, także turystyczne. Po przekroczeniu granicy Mozambiku obowiązuje 14-dniowa kwarantanna na własny koszt.

Ubezpieczenie

Nie ma tu przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (z opcją transportu medycznego do Polski lub RPA) w firmach o międzynarodowej renomie.

Zdrowie

W związku z przejściem cyklonu IDAI w marcu 2019 r. sytuacja zdrowotna w Mozambiku znacznie się pogorszyła. Na terenach bezpośrednio objętych kataklizmem (prowincje Sofala, Zambezia, Manica i Tete) wzrosło zagrożenie epidemiologiczne (m.in. odnotowano ogniska cholery, istnieje też zagrożenie tyfusem).

Największe zagrożenie zdrowotne stanowią HIV/AIDS i malaria, pojawiają się przypadki zachorowań na cholerę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna (płatna) na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

Przy wjeździe do Mozambiku z państw-obszarów dotkniętych żółtą febrą wymagane jest okazanie ważnego szczepienia ("żółta książeczka").

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (przy pobytach powyżej 90 dni lub prawo jazdy miejscowe); przy pobytach krótszych turysta może posługiwać się prawem jazdy krajowym (w przypadku gdy nie posiada ono informacji w języku angielskim - powinno być przetłumaczone na język portugalski lub angielski).

Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu. Istnieją ograniczenia w ruchu pojazdów i pieszych (np. w pobliżu niektórych obiektów rządowych oraz miejsc o znaczeniu strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności państwa).

Cło

Wywóz walut obcych ograniczony jest do 5.000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Przydatne informacje

Akceptowanymi środkami płatniczymi są rand południowoafrykański, dolar amerykański oraz euro.

Przebywając w miejscach publicznych należy posiadać dokument tożsamości, który należy okazywać na wezwanie policji. Zaleca się posiadanie poświadczonej kopii paszportu wraz z kopią ważnej wizy mozambickiej, gdy oryginalny dokument jest zdeponowany w sejfie.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.