W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samoa

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą.

Samoa leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do kwietnia występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obowiązuje ruch bezwizowy. Obywatele UE mogą podróżować bez wiz na terytorium Samoa przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Samoa, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Samoa leży poza obszarem występowania malarii. Konieczne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w przypadku przyjazdu z regionów zagrożonych tą chorobą. Istnieje zagrożenie dengą przenoszoną przez komary. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Szpitale i inne placówki medyczne na Samoa są nieliczne. W poważniejszych przypadkach konieczna jest ewakuacja medyczna do Australii lub Nowej Zelandii. Brak komór dekompresyjnych.

Informacje dla kierowców

Samochód można wynająć na większości wysp (nikła sieć stacji benzynowych, wyłącznie w większych miastach). Ruch jest lewostronny. Cudzoziemcy muszą otrzymać samoańskie tymczasowe prawo jazdy, żeby móc prowadzić samochód na Samoa. Drogi są kiepskiej jakości, zaś jazda po zmroku dodatkowo utrudniona z uwagi na słabe oświetlenie uliczne.

Przepisy prawne

Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Samoa nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Samoa leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Ostrzeżenia pogodowe można sprawdzić przed podróżą na http://severe.worldweather.org/

Należy uważać na silne prądy morskie otaczające wyspy.

Należy unikać spożywania wody z kranu.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}