W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tonga

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki przestępczości pospolitej takie jak kradzieże. Zaleca się korzystanie z sejfów w pokojach hotelowych.

Tonga leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do kwietnia występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

Numer alarmowy to 933.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Królestwem Tonga. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Tonga posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, ważnego na terenie Tonga, pokrywającego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary).

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę. Brak komór dekompresyjnych. Należy unikać spożywania nieprzegotowanej lub niebutelkowanej wody, w tym również kostek lodu.

Podróżowanie po kraju

Z uwagi na bardzo dużą nieregularność i ograniczenia liczby przelotów zaleca się korzystanie z linii lotniczych między wyspami tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Cyklon, który przeszedł w styczniu 2014 r. nad północnymi wyspami kraju, dokonał znacznych zniszczeń w infrastrukturze. Zaleca się ostrożność przy podejmowaniu podróży w te rejony.

Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są nieoświetlone i złej jakości, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku. Mandaty za przekraczanie szybkości egzekwowane są na miejscu. Samochód można wynająć legitymując się wyłącznie lokalnym prawem jazdy, które jest wydawane po okazaniu międzynarodowego/polskiego prawa jazdy (wraz z jego anglojęzycznym tłumaczeniem) przez tamtejsze Min. Transportu oraz komendę główną policji w Nuku'alofie.

Przepisy prawne

Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Zaleca się noszenie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi oraz długoletniego pozbawienia wolności.

Obyczaje

W kraju panuje restrykcyjny styl ubierania i zachowania, dlatego należy zwracać uwagę, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Tonga jest oficjalnie krajem chrześcijańskim, w którym w niedzielę zakazana jest praca, a nawet bieganie, pływanie, wykonywanie ćwiczeń, sportu, itp. w miejscach publicznych.

Przydatne informacje

Więcej informacji o kraju na http://www.thekingdomoftonga.com/.

Bankomaty dostępne są jedynie w stolicy i największych miastach. Karty kredytowe akceptowane są tylko w większych hotelach i punktach sprzedaży.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}