W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zambia

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Poruszanie się pieszo po mieście należy ograniczyć. Paszporty, przedmioty wartościowe i gotówkę należy przechowywać w depozycie hotelowym. Kopię paszportu należy nosić przy sobie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

W Zambii przywrócono ograniczony międzynarodowy ruch lotniczy. Możliwe są podróże w każdym celu, także turystyczne. Od przybywających wymagane jest posiadanie testu na COVID 19, wykonanego nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą. Osoby z pozytywnym wynikiem testu (lub bez przeprowadzenia testu) nie zostają do kraju wpuszczone.

Ubezpieczenie

W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy renomowanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, której posiadanie należy udowodnić poprzez okazanie żółtej książeczki szczepień. Wymóg ten jest skrupulatnie sprawdzany zarówno na lotniskach, jak i na lądowych przejściach granicznych, pod rygorem nie wpuszczenia do kraju lub odbycia obowiązkowej kwarantanny (po szczepieniu na miejscu). Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do RPA.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń, nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku.

Informacje dla kierowców

Krajowe prawo jazdy jest uznawane do 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Podróżowanie samochodem jest ryzykowne ze względu na złe warunki techniczne samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego, zły stan dróg oraz nagłe powodzie w porze deszczowej (listopad-kwiecień).

Cło

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych, wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Zwrot podatku VAT za zakupione towary następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

W bankach i kantorach można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.

Doba hotelowa kosztuje 100-200 USD, miejsca noclegowe o niższym standardzie - ok. 40 USD.

W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, należy załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.