W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zimbabwe

Bezpieczeństwo

Od połowy stycznia w Zimbabwe trwają protesty wywołane drastycznym wzrostem cen benzyny. Dochodzi do starć pomiędzy siłami rządowymi a manifestującymi, w wyniku których rannych zostało kilkaset osób, odnotowano też ofiary śmiertelne. Do protestów dochodzi przede wszystkim w prowincjach Bulawayo i Harare, ale nie można ich wykluczyć również na pozostałym terytorium kraju. W związku z tym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do poleceń lokalnych władz.

Istnieje poważne zagrożenie przestępczością zarówno w miastach Harare i Bulawayo, jak i na terenach wiejskich. Częste są przypadki kradzieży pieniędzy i paszportów z pokojów hotelowych. W związku z kryzysem polityczno-gospodarczym oraz napięciami społecznymi wzrosła liczba napadów z bronią w ręku.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

W Zimbabwe przywrócono ograniczony międzynarodowy ruch lotniczy. Możliwe są podróże w każdym celu, także turystyczne. Od przybywających wymagane jest posiadanie testu na COVID 19, wykonanego nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą. Osoby z pozytywnym wynikiem testu (lub bez przeprowadzenia testu) nie zostają do kraju wpuszczone.

Ubezpieczenie

W Zimbabwe nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego w renomowanych firmach międzynarodowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na granicy).

Zdrowie

Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo).Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie ("żółta książeczka"). Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze interwencyjnym. Cena wizyty prywatnej wynosi 50-120 USD, a doba w prywatnym szpitalu ok. 150-300 USD. Stawki ulegają znacznym fluktuacjom.

Podróżowanie po kraju

Częste blokady dróg. Podczas policyjnej kontroli drogowej można spotkać się z próbami wymuszenia łapówki. Nie zaleca się korzystania ze środków komunikacji publicznej ani podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie jazdy należy blokować okna i drzwi samochodów. Należy nosić przy sobie poświadczone kopie dokumentów tożsamości. Należy mieć na uwadze, że w dużych miastach istnieje niewiele możliwości skorzystania z tańszego noclegu.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy lub - do 90 dni pobytu - polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski (wraz ze zdjęciem). W przypadku dłuższych pobytów wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy miejscowe. Obowiązuje ruch lewostronny. Występują okresowe braki paliwa - zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Bardzo zły stan dróg publicznych.

Cło

Nie ma limitów dotyczących kwoty waluty obcej, którą można wwieźć do Zimbabwe, przepisy nie zezwalają jednak na wywóz środków płatniczych w walutach obcych w kwotach większych niż równowartość 5.000 USD. Zasadniczo wartość środków podlegających wywozowi nie może przekraczać wartości środków wwiezionych, po uwzględnieniu kosztów utrzymania. Turyści powinni zadeklarować wartość środków pieniężnych, które zamierzają wwieźć do Zimbabwe. Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków jest karalne.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny oraz pozbawienia wolności. Kara może zostać wymierzona nie tylko za współżycie, ale nawet za trzymanie się za ręce, pocałunek czy objęcie przez dwie osoby tej samej płci.

Przydatne informacje

Ze względu na poważny kryzys polityczny i gospodarczy, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Zimbabwe zaleca się zasięgnąć uprzednio informacji o warunkach podróży do tego kraju.

Zakazane jest noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych. Należy unikać fotografowania niektórych obiektów (budynki rządowe oraz miejsca o znaczeniu strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności państwa) oraz skupisk ludności (wiece). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (zgoda jest wydawana na podstawie złożonego wniosku i po wniesieniu stosownej opłaty).

Ceny noclegów w hotelach wahają się od 150 do 250 USD za dobę. Turyści są obowiązani do opłaty w walutach wymienialnych lub miejscowej po okazaniu pokwitowania z wymiany w banku.

Wskazane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienianej.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.