W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o koronawirusie

30.07.2021

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 30.07.2021 r.)

UWAGA 

Poniższe informacje pochodzą z greckiej strony rządowej https://travel.gov.gr/ i mogą ulec zmianie. Przed przyjazdem do Grecji sugerujemy kontakt z biurem podróży lub przewoźnikiem realizującym przelot/przewóz w celu uzyskania aktualnych informacji.

Osoby podróżujące do Grecji na pokładzie polskich linii lotniczych LOT mogą zapoznać się z informacją przewoźnika na stronie https://www.lot.com/pl/pl/informacje-dla-pasazerow-podrozujacych-do-grecji

Osoby podróżujące do Grecji na pokładzie greckich linii lotniczych Aegean Airlines mogą zapoznać się z informacją przewoźnika na stronie https://en.aegeanair.com/current-travel-information/travel-updates/

Pozostali przewoźnicy realizujący połączenia rejsowe z Polski do Grecji: Ryanair; Wizzair. Osoby korzystające z ofert linii czarterowych (np. Enter Air, Smarwings),  proszone są o kontakt z biurem podróży w celu ustalenia dokładnych wymogów podróży.

W razie wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Ambasadą Republiki Greckiej w Warszawie https://www.mfa.gr/missionsabroad/en/poland-en/about-us/contact.html

Informacje dotyczą osób podróżujących z terytorium Polski. W celu uzyskania informacji dotyczących protokołu wjazdu z innych państw sugerujemy kontakt z właściwą dla miejsca rozpoczęcia podróży grecką ambasadą. 

 

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.

 

WJAZD DO GRECJI

Osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu:

 • PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) 
 • testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)

Test należy przeprowadzić w laboratorium. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie Covid-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu Covid-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia  po pierwszym pozytywnym wyniku testu (np. Unijny Certyfikat COVID (UCC) ozdrowieńca).  Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Osoby, które zachorowały mimo zaszczepienia będą przebywały w warunkach kwarantanny 7 dni.  Warunkiem zwolnienia z kawarantanny będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Kraje, z których dozwolony jest wjazd na powyższych warunkach bez konieczności późniejszej samoizolacji to: kraje UE++ (także Andora,  Isladnia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan, Monako), USA, Wielka Brytania, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Arabia Saudyjska, Australia, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brunei, Chiny, Czarnogóra, Izrael, Japonia, Jordania, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kosowo, Kuwejt, Liban, Macedonia Północna, Mołdawia, Nowa Zelandia, Rosja (podróżójący z Rosji - zaszczepieni i niezaszczepieni - muszą okazać dodatkowo negatywny wynik testu PCR lub antygenowego), Serbia, Singapur, ZEA, Ukraina. 

Obywatelom spoza UE zdecydowanie zalecaleca się wybranie bezpośrednich lotów do Grecji. W każdym innym przypadku podróżni powinni przestrzegać wymogów kraju, w którym się zatrzymują.

PLF i QR code - pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz najlepiej wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji. Zalecamy jednak wcześniejsze rejestrowanie podróży. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować.  W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Możliwe jest wypełnienie jednego formularza PLF dla rodziny podróżującej wspólnie. 

Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro.

W sprawach związanych funkcjonowaniem PLF i generowania kodów QR proszę kontaktować się z infolinią greckiego Ministerstwa Ochrony obywatela dzwoniąc na numer: +30 215 560 51 51.

 

Podróżni mogą wjeżdżać do Grecji przez wszystkie międzynarodowe lotniska oraz porty morskie w miastach Patra, Igoumenitsa i Korfu.

Na ten moment podróżni mogą korzystać z lądowych przejść granicznych w Promachonas, Ormenio, Evzonoi, Nymfaia, Niki, Doirani, Kristallopigi, Kipi, Kakavia, Kastanies oraz Exohi.

Informacje o ewentualnym otwarciu pozostałych granic podamy po ich oficjalnym ogłoszeniu przez miejscowe władze.

Więcej informacji dotyczących testów i protokołów sanitarnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem Ochrony Obywatela: https://www.civilprotection.gr/en/contact-us.

 

PODRÓŻE PO GRECJI

W związku z przyjętą polityką rządu podróże po kontynentalnej Grecji są możliwe bez dodatkowych obostrzeń.

UWAGA 

Podróżni (w tym dzieci powyżej 12 roku życia), które mają zamiar przemieszczać się z kontynentalnej Grecji na wyspy (z wyjątkiem Lefkady, Evii i Salaminy) przed wejściem na pokład samolotu lub statku muszą przedstawić następujące dokumenty:

- zaświadczenie o negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą;

lub

- zaświadczenie o negatywny wynik testu RAPID wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą;

lub

- w przypadku dzieci w wieku od 12 do 17 lat oświadczenie o  przeprowadzeniu badania zgodnie z polityką samo-testowania (należy zarejestrować oświadczenie na stronie self-testing.gov.gr);

lub

- posiadać świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 (po ukończeniu 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek);

lub

- posiadać zaświadczenie o przebyciu COVID-19 (uprawnia do podróżowania po 30 dniach od wykazanej w nim daty pierwszego pozytywnego wyniku testu i zachowujące ważność do 180 dni o tej daty np. Unijny Certyfikat COVID (UCC) ozdrowieńca).

Przed podróżą promem należy wypełnić deklarację zamieszczoną na stronie: https://sea.travel.gov.gr/#/  oraz posiadać wydrukowaną lub elektroniczną wersję dokumentu. 

POBYT W GRECJI

UWAGA na terenie Grecji obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych zamkniętych. Nakaz zakrywania ust i nosa w otwartych przestrzeniach dotyczy w przypadku dużych skupisk ludzkich. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami).

Sklepy: w sklepach i centrach handlowych obowiązują zasady utrzymywania 2-metrowego dystansu pomiędzy klientami. Maksymalna liczba klientów dopuszczona do przebywania w sklepie to 1 osoba na 25 m2 powierzchni sklepu. Maksymalna liczba klientów w centrach handlowych w przestrzeniach pomiędzy sklepami to 1 osoba na 10 m2. 

Kempingi: obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego dla osób niezaszczpeionych i tych, które nie posiadają statusu ozdrowieńca. Obowiązek wykonywania testów typu self-test przez wszystkich gości raz w tygodniu. Zakaz przebywania na terenie kampingu osób niezameldowanych. 

Stanowiska archeologiczne i muzea: otwarte pod warunkiem, że można zwiedzać ekspozycje na wolnym powietrzu. Zwiedzający zobowiązani są do zachowania dystansu 1,5 m.

Dozwolona jest jedna osoba na 10 m2 powierzchni.

Odwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Miejsca kultu: należy nosić podwójną maskę na twarzy składającą się z maski niemedycznej i maski z tkaniny lub maski KN95.

Wydarzenia sportowe z udziałem publiczności: stadiony otwarte mogą przyjąć do 25 tyś., zamknięte do 8 tyś. widzów. Wszyscy musza posiadac zaświadczenie o szczepieniu lub status ozdrowieńca. Dzieci musza wykonać self-test przed udziałem w wydarzeniu sportowym. 

Restauracje: usługi świadczone są TYLKO na zewnątrz. Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. Wyjątek dotyczy restauracji, barów i kawiarni działających w zamkniętych pomieszczeniach hotelowych i obsługujących wyłącznie gości hotelowych.

Rozmieszczenie stołów i siedzeń musi być zgodne z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi fizycznej odległości i ochrony zdrowia.

W barach i kawiarniach dwoje klientów może siedzieć przy ladzie ale należy zachować odległość 1,5 m od następnych dwóch klientów.

Klienci oczekujący na stolik muszą nosić maskę na twarzy.

Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób.

Od 16.07  lokale rozrywkowe oferujące swoje usługi w pomieszczeniach zamkniętych będą mogły przyjąć 85% maksymalnej liczby gości z grupy osób zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Lokale operujące na zewnątrz będa mogły wybrać sposób działania jako covid free (akceptujące jedynie gości zaszczepionych i ozdrowieńców, korzystające z większej liczby miejsc) lub mieszane (przyjmujące także osoby niezaszczepione, które nie przeszły zakażenia covid-19, z ograniczoną liczbą miejsc). 

Ogrody zoologiczne i rezerwaty: otwarte pod warunkiem udostępnieni wyłączenie zewnętrznej ekspozycji. Dozwolona jest 1 osoba na 25 m2.

Goście zobowiązani są do zachowania odstępu 2 metrów. Wejście jest dozwolone tylko za pomocą biletu elektronicznego. Zwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Transport: transport publiczny:  funkcjonuje normalnie przy ograniczeniu zajętych miejsc w środkach transportu do 65%.

Pojazdy przeznaczone do użytku publicznego (np. taksówki, wynajmowane pojazdy specjalne) i samochody prywatne, a także prywatne samochody wynajmowane z szoferem mogą przewozić do 2 pasażerów oprócz kierowcy. Wyjątek dotyczy osób dorosłych z dziećmi, które nie mogą pozostać w domu pod nadzorem osoby dorosłej, oraz osób, które potrzebują drugiego pasażera do pomocy podczas transportu.

Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich środkach transportu z wyjątkiem kierowców, którzy podróżują bez pasażerów lub gdy pozostali pasażerowie są ich małżonkami / partnerami oraz krewnymi pierwszego i drugiego stopnia.

Konferencje / Targi: wznowienie dużych imprez targowych przewidywane jest od 1.09, z udziałem jedynie osób zaszczepionych i ozdrowieńców. 

Parki rozrywki, parki rozrywki, plaże / usługi plażowe / wypożyczanie parasoli i / lub usługi leżaków: na 1000 m2 plaży może przebyuwać do 120 osób. 

Rejsy: zabrania się statkom wycieczkowym, niezależnie od ich bandery, wpływania do greckich portów. Wyjątki dotyczą statków wycieczkowych, które pływają wyłącznie po wodach Grecji. Statki wycieczkowe mogą wypływać tylko z portów w Pireusie, Herakleionie, Rodos, Korfu, Volos i Katakolo. Podczas rejsu pasażerowie, kapitanowie, członkowie załogi, armatorzy lub armatorzy i agencje administracji portowej, a także wszelkie inne osoby wykonujące związane z tym obowiązki, zobowiązani są do przestrzegania okólnika Ministerstwa Zdrowia nr. Δ1β / Γ.Π.οικ.47415 / 24.7.2020 pt. „Wytyczne dotyczące skutecznego zarządzania nowymi przypadkami Covid-19 na statkach wycieczkowych”.

 

Podjęte ogólnokrajowe środki przeciwdziałania pandemii obowiązują do odwołania. Ambasada zaleca zapoznanie się z przepisami lokalnymi przed przyjazdem i ich przestrzeganie. Za łamanie przepisów związanych z pandemią grozi kara grzywny w wys. od 300 euro.

Władze greckie zachęcają do sprawdzania aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki i zainstalowania aplikacji: http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: https://greecehealthfirst.gr/  
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/
Skargi i zażalenia na podmioty turystyczne w Grecji można składać na stronie Greckiego Urzędu Turystyki (EOT): touristcomplaints@mintour.gr


Wszelkie zapytania w sprawach dotyczących turystyki można kierować na maila ww. urzędu: email: info@gnto.gr lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 210 3310716.

 

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – symptomów choroby takich jak gorączka, problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową dla przypadków koronawirusa pod numerem 1135 (obsługa w języku angielskim).

Dodatkowa linia telefoniczna 00 30 214 214 2000 dla mieszkańców Attyki jest obsługiwana przez lekarzy o różnej specjalizacji oraz psychologów. Celem jest udzielanie informacji na pytania związane z koronawirusa oraz pomoc psychologiczna.

Można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112.

 

Przydatne strony:

Greckie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego | www.civilprotection.gr/en

Krajowa Organizacja Zdrowia Publicznego Grecji (EODY) | https://eody.gov.gr/en/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

Rządowa strona informacyjna dla obywateli greckich https://covid19.gov.gr/

Szczegółowe instrukcje w sprawie zachowania środków prewencyjnych opublikowane przez Krajową Organizację Zdrowia Publicznego w Grecji:

Zgodnie z dostępnymi danymi naukowymi na temat zakażenia COVID-19 szczególnie konieczne jest systematyczne wdrażanie wszystkich środków zapobiegających przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa, koncentrując się na następujących czynnościach:

 • Myciu rąk regularnie i dokładnie mydłem i wodą lub roztworem alkoholowym i unikaniu kontaktu z rękami (oczami, nosem, ustami).
 • Zakrywaniu ust podczas kaszlu i kichania chusteczką, którą natychmiast należy usunąć. Jeśli nie jest to możliwe, zakrywaniu ust wnętrzem łokcia.
 • W przypadku infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła), należy pozostać w domu w izolacji.
 • W przypadku pogorszenia objawów lub jeśli należymy do grupy szczególnie wrażliwej (osoby starsze, osoby w każdym wieku z przewlekłymi chorobami podstawowymi, np. Cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, nadciśnieniem tętniczym), niezbędny jest kontakt z lekarzem prowadzącym w celu oceny medycznej.
 •  Jeśli otrzymujemy leki, postępujemy zgodnie z instrukcjami lekarzy prowadzących.

Czego należy unikać:

 • Nie należy dotykać osób z objawami infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła).
 • Unikaj zgromadzeń, wydarzeń towarzyskich, wizyt domowych i pozostawania na zewnątrz, gdzie przebywają grupy osób.
 • Unikaj wszelkich niepotrzebnych podróży zarówno w kraju, jak i za granicą.
 • Unikaj wizyt w przychodniach i centrach medycznych, jeśli wystąpią łagodne objawy infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, zapalenie gardła).
 • Ściśle unikaj wizyt u hospitalizowanych pacjentów.
 • Unikaj kontaktu z osobami należącymi do wrażliwej grupy. Jeśli nie jest to możliwe, należy ściśle przestrzegać wszystkich środków higieny osobistej (bardzo staranne mycie rąk, używanie maski lub utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów).