W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o koronawirusie

04.05.2022

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 04.05.2022 r.)

Poniższe informacje pochodzą z greckiej strony rządowej https://travel.gov.gr/ i mogą ulec zmianie. Przed przyjazdem do Grecji sugerujemy kontakt z biurem podróży lub przewoźnikiem realizującym przelot/przewóz w celu uzyskania aktualnych informacji.

Osoby podróżujące do Grecji na pokładzie polskich linii lotniczych LOT mogą zapoznać się z informacją przewoźnika na stronie https://www.lot.com/pl/pl/informacje-dla-pasazerow-podrozujacych-do-grecji

Osoby podróżujące do Grecji na pokładzie greckich linii lotniczych Aegean Airlines mogą zapoznać się z informacją przewoźnika na stronie https://en.aegeanair.com/current-travel-information/travel-updates/

Pozostali przewoźnicy realizujący połączenia rejsowe z Polski do Grecji: Ryanair; Wizzair. Osoby korzystające z ofert linii czarterowych (np. Enter Air, Smarwings),  proszone są o kontakt z biurem podróży w celu ustalenia dokładnych wymogów podróży.

W razie wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Ambasadą Republiki Greckiej w Warszawie https://www.mfa.gr/missionsabroad/en/poland-en/about-us/contact.html

Informacje dotyczą osób podróżujących z terytorium Polski. W celu uzyskania informacji dotyczących protokołu wjazdu z innych państw sugerujemy kontakt z właściwą dla miejsca rozpoczęcia podróży grecką ambasadą. 

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.

 

WJAZD DO GRECJI

Grecja zniosła wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19.

Nie ma obowiązku wykonywania testów, przedkładania certyfikatów szczepienia, wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Podróżni, u których pojawiły się objawy COVID-19  powinni poddać się izolacji  przez 5 dni (za pierwszy uznaje się dzień następujący po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu). Zwolnienie z kwarantanny po 5 dniach jest możliwe gdy symptomy choroby nie występują przez co najmniej 24 h.

Podróżni mogą wjeżdżać do Grecji przez wszystkie międzynarodowe lotniska oraz porty morskie w miastach Patra, Igoumenitsa i Korfu.

Na ten moment podróżni mogą korzystać z lądowych przejść granicznych w Promachonas, Ormenio, Evzonoi, Nymfaia, Niki, Doirani, Kristallopigi, Kipi, Kakavia, Kastanies oraz Exohi. W przypadku przejścia Kipi oraz Kastanies obowiązuje limit 1500 osób tygodniowo. 

 

PODRÓŻE PO GRECJI

W związku z przyjętą polityką rządu podróże po Grecji kontynentalnej oraz na wyspy  są możliwe bez dodatkowych obostrzeń.

 

POBYT W GRECJI

Na terenie Grecji nadal obowiązują następujące obostrzenia:

- obowiązek noszenia maski ochronnej zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz (tylko w dużych skupiskach ludzi)
- w sklepach oraz w środkach komunikacji publicznej należy stosować maskę specjalną KN95/N95/FFP2 lub podwójną;  w punktach gastronomicznych maskę można zdjąć dopiero po zajęciu stolika,


 

Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami).

 

Władze greckie zachęcają do sprawdzania aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki i zainstalowania aplikacji: http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: https://greecehealthfirst.gr/  
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/
Skargi i zażalenia na podmioty turystyczne w Grecji można składać na stronie Greckiego Urzędu Turystyki (EOT): touristcomplaints@mintour.gr


Wszelkie zapytania w sprawach dotyczących turystyki można kierować na maila ww. urzędu: email: info@gnto.gr lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 210 3310716.

 

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – symptomów choroby takich jak gorączka, problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową dla przypadków koronawirusa pod numerem 1135 (obsługa w języku angielskim).

Dodatkowa linia telefoniczna 00 30 214 214 2000 dla mieszkańców Attyki jest obsługiwana przez lekarzy o różnej specjalizacji oraz psychologów. Celem jest udzielanie informacji na pytania związane z koronawirusa oraz pomoc psychologiczna.

Można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112.

 

Przydatne strony:

Greckie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego | www.civilprotection.gr/en

Krajowa Organizacja Zdrowia Publicznego Grecji (EODY) | https://eody.gov.gr/en/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

Rządowa strona informacyjna dla obywateli greckich https://covid19.gov.gr/

 

 

{"register":{"columns":[]}}