W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o koronawirusie

25.09.2020

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 25.09.2020 r.)

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.

 

Zmiany wprowadzone przez Grecję w ruchu międzynarodowym

Władze greckie wprowadziły bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Obowiązek ten dotyczy także dzieci. 

Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

Więcej informacji dotyczących testów i protokołów sanitarnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem Ochrony Obywatela: https://www.civilprotection.gr/en/contact-us.

Wszyscy podróżujący (drogą powietrzną, lądowa, morską) mogą być poddani losowym testom na zakażenie COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Kto może wjechać do Grecji:

- Do Grecji mogą wjeżdżać osoby na stałe zamieszkałe w UE, osoby zamieszkałe w krajach należących do strefy Schengen: Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, osoby z Wielkiej Brytanii i krajów trzecich, mające pozwolenie na pobyt oraz osoby, będące członkami rodzin ob. UE, ponadto pracownicy transportu międzynarodowego, członkowie korpusu dyplomatycznego, członkowie misji humanitarnych, obywatele greccy, zamieszkali poza granicami kraju. Obowiązywać będzie zasada wzajemności w stosunku do ww. krajów.
- Do publicznej wiadomości podano listę państw trzecich, dla których Grecja otwiera swoje granice (Algieria, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Maroka, Gruzja, Czarnogóra, Korea Południowa, Ruanda, Urugwaj, Tajlandia, Tunezja, Chiny). Lista ta będzie uaktualniana co 15 dni.

Ruch na granicach

a) Granice powietrzne

Od 1.07 wszystkie lotniska w Grecji są czynne. Od 16.07. zostały otwarte granice powietrzne z Albanią i Macedonią (tylko lotnisko w Atenach). 

Posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR jest obowiązkowe w przypadku podróży samolotem z lotnisk w następujących krajach:

 • Bułgarii
 • Rumunii
 • Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 • Malty
 • Szwecji
 • Belgii
 • Hiszpanii
 • Czech
 • Albanii
 • Macedonii
 • Węgier
 • Izraela

Test PCR wykonany w oparciu o wymaz z ust lub nosa powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego (w przypadku Polski lista rekomendowanych laboratoriów dostępna jest tutaj) lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej

 

b) Granice lądowe

Turyści mogą korzystać jedynie z przejścia granicznego w Promachonas na granicy z Bułgarią. Obowiązkowe są: rejestracja podróży w PLF i posiadanie kodu QR, a także przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego na obecność koronawirusa wykonanego metodą PCR. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji (patrz opis powyżej).

Granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Turcją pozostają zamknięte dla turystów.

Obywatele Grecji, greccy rezydenci, pracownicy transportu i podróżujący z uwagi na ważne przyczyny zawodowe mogą przekroczyć granicę do Grecji w następujących przejściach granicznych: Kakavia, Krystallopigi, Evzoni, Promachonas, Nymfeas, Kipi (otwarte codziennie od 07:00 do 23:00). Od poniedziałku 17 sierpnia wszyscy wjeżdżający przez punkty kontroli w Kakavia, Krystallopigi, Evzoni, Nymfeas i Kipi powinni mieć potwierdzenie rejestracji w PLF i QR oraz dodatkowo posiadać negatywny test PCR COVID-19 wykonany na 72 godziny przed przybyciem.

W przypadku granic między Grecją a Macedonią Północną istnieje dodatkowy wyjątek dla personelu EULEX i członków ich rodzin, do którego z powodów zdrowotnych można wjechać na terytorium Grecji (PKG Evzoni). 

Kierowcy ciężarówek, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w ramach transportu międzynarodowego mogą wjechać do Grecji bez obowiązku okazania testu PCR na obecność COVID-19 na przejściu granicznym do Grecji.

 

c) Granice morskie

Wjazd do Grecji promem w celach turystycznych jest możliwy do portów w Patras, Korfu i Igoumenitsa - dostępne są połączenia promowe z Włochami.

Do 31.8.2020 nie ma połączenia morskiego z / do Turcji, Albanii (z wyłączeniem statków towarowych).

Dozwolone jest zawijanie do greckich portów statków z zagranicy i ruch statków wycieczkowych.

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy. 

Władze Grecji zastrzegają sobie w każdym momencie możliwość zmian decyzji odnośnie otwarcia granic dla ruchu turystycznego, zgodnie z aktualną oceną zagrożenia COVID-19. 

 

Obecne ograniczenia w związku z pandemią:
Reżim sanitarny powiązany z koniecznością noszenia maseczek ochronnych obowiązuje we wszystkich przestrzeniach zamkniętych (sklepy, muzea, szpitale obiekty użyteczności publicznej itp.) oraz w środkach transportu (na promach, w samolotach, autokarach i pociągach, w transporcie publicznym i w taksówkach).

Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości 150 euro.

 

Lokalne ograniczenia:

Regiony i wyspy: Attyka (w tym Ateny)*, Kreta, Macedonia Wschodnia, Tracja, Saloniki, Halkidiki, Larissa, Lesbos, Korfu, Mykonos, Paros, Poros, Antiparos, Santorini, Zakynos, Kos, Volos, Katerini.

 • Zakaz działalności wszystkich sklepów, usług i obiektów związanych z sektorem spożywczym i gastronomicznym w godzinach od północy do godziny 7:00 dnia następnego;
 • Zakaz gromadzenia się powyżej 9 osób w pomieszczeniach lub na zewnątrz;
 • Limit 4 osób przy stole w restauracji, z wyjątkiem rodzin – dla członków rodziny limit wynosi do 6 osób;
 • Obowiązkowe stosowanie masek na twarz w pomieszczeniach publicznych i na zewnątrz, tj. w miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo zbierania się większej liczby osób (np. kolejki), i w których nie można skutecznie przestrzegać zachowania odległości 1,5 m.
 • Restauracje, bary i lokale rozrywkowe będą zamknięte od północy do 7 rano;  

 

*Attyka - dodatkowo od dnia 21.09 obowiązują poniższe obostrzenia:

 • odwołanie wydarzeń kulturalnych (np. koncertów), zamknięcie kin letnich,
 • obecność do 20 osób na weselach, ślubach, pogrzebach, chrztach,
 • osoby „bezobjawowe” z dodatnim wynikiem Covit-19 wśród grup społecznych wysokiego ryzyka (imigranci, bezdomni, osoby uzależnione od narkotyków) są izolowane w hotelach, przeznaczonych do kwarantanny,
 • urzędy sfery budżetowej stosują 3 tury przyjazdu pracowników do pracy: na godz. 07.00, 08.00, 09.00,
 • kontrola typu „rapid tests” (badania przesiewowe) w przestrzeniach większych zbiorowisk ludzkich (szkoły, szpitale, środki transportu publicznego itp.),
 • zalecenie pracy zdalnej dla 40% pracowników sfery budżetowej i prywatnej tam, gdzie jest to możliwe.

Placówka zaleca zapoznanie się z przepisami lokalnymi po przyjeździe i ich przestrzeganie. Za łamanie przepisów związanych z pandemią grozi kara grzywny w wys. 150 euro.

Władze greckie zachęcają do sprawdzania aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki i zainstalowania aplikacji: http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: http://www.visitgreece.gr/en/home/health_protocols_
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/en/home/frequently_asked_questions
Skargi i zażalenia na podmioty turystyczne w Grecji można składać na stronie Greckiego Urzędu Turystyki (EOT): touristcomplaints@mintour.gr


Wszelkie zapytania w sprawach dotyczących turystyki można kierować na maila ww. urzędu: email: info@gnto.gr lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 210 3310716.

 

 

 

Przydatne strony:

Greckie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego | www.civilprotection.gr/en

Krajowa Organizacja Zdrowia Publicznego Grecji (EODY) | https://eody.gov.gr/en/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

Rządowa strona informacyjna dla obywateli greckich https://covid19.gov.gr/

 

Szczegółowe instrukcje w sprawie zachowaniaśrodków prewencyjnych opublikowane przez Krajową Organizację Zdrowia Publicznego w Grecji:

Zgodnie z dostępnymi danymi naukowymi na temat zakażenia COVID-19 szczególnie konieczne jest systematyczne wdrażanie wszystkich środków zapobiegających przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa, koncentrując się na następujących czynnościach:

 • Myciu rąk regularnie i dokładnie mydłem i wodą lub roztworem alkoholowym i unikaniu kontaktu z rękami (oczami, nosem, ustami).
 • Zakrywaniu ust podczas kaszlu i kichania chusteczką, którą natychmiast należy usunąć. Jeśli nie jest to możliwe, zakrywaniu ust wnętrzem łokcia.
 • W przypadku infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła), należy pozostać w domu w izolacji.
 • W przypadku pogorszenia objawów lub jeśli należymy do grupy szczególnie wrażliwej (osoby starsze, osoby w każdym wieku z przewlekłymi chorobami podstawowymi, np. Cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, nadciśnieniem tętniczym), niezbędny jest kontakt z lekarzem prowadzącym w celu oceny medycznej.
 • Jeśli otrzymujemy leki, postępujemy zgodnie z instrukcjami lekarzy prowadzących.

Czego należy unikać:

 • Nie należy dotykać osób z objawami infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła).
 • Unikaj zgromadzeń, wydarzeń towarzyskich, wizyt domowych i pozostawania na zewnątrz, gdzie przebywają grupy osób.
 • Unikaj wszelkich niepotrzebnych podróży zarówno w kraju, jak i za granicą.
 • Unikaj wizyt w przychodniach i centrach medycznych, jeśli wystąpią łagodne objawy infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, zapalenie gardła).
 • Ściśle unikaj wizyt u hospitalizowanych pacjentów.
 • Unikaj kontaktu z osobami należącymi do wrażliwej grupy. Jeśli nie jest to możliwe, należy ściśle przestrzegać wszystkich środków higieny osobistej (bardzo staranne mycie rąk, używanie maski lub utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów).