Sympozjum EUREF 2026
25.06.2026
W dniach 23 – 25 czerwca 2026 r. w Paryżu odbywa się sympozjum EUREF, organizowane przez podkomisję Międzynarodowej Asocjacji Geodezyjnej, zajmującą się układami odniesienia na obszarze Europy oraz międzynarodową siecią stacji referencyjnych „EUREF Permanent Network (EPN)”. Tegoroczne spotkanie zorganizowane zostało przez: AFT (Francuskojęzyczną Asocjację Topograficzną), IGN (The National Institute of Geographic and Forest Information in France), Géodata Paris, IPGP (Institut de physique du globe de Paris) oraz Université Paris Cité.
W czasie sympozjum dyskutowane są zagadnienia związane z realizacjami geodezyjnych układów odniesienia na terenie Europy. Przedstawiciele 31 krajów mogą w tym czasie wymienić doświadczenia związane z budową systemów stacji referencyjnych, realizacją krajowych osnów geodezyjnych oraz przedstawić informacje o trwających pracach związanych ze standaryzacją i wdrażaniem układów odniesienia na terenie Europy.
W sympozjum Główny Urząd Geodezji i Kartografii reprezentuje Naczelnik Wydziału Osnów Podstawowych (OP) Katarzyna Kalinczuk-Stanałowska i Aneta Mielczarczyk – główny specjalista w Wydziale OP. W ramach sesji posterowej zaprezentowane zostały 2 tematy: narodowy raport ostatnich aktywności GUGiK w zakresie prac geodezyjnych związanych z modernizacjami osnów podstawowych, systemu ASG-EUPOS oraz projekt RTGMS.