W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka

Zgoda matki i ojca, opiekuna prawnego lub kuratora jest potrzebna by uzyskać paszport lub paszport tymczasowy dla dziecka lub podopiecznego.

W przypadku składania wniosku osobiście w konsulacie przez oboje rodziców, zgoda na wydanie dziecku dokumentu paszportowego wyrażana jest przed urzędnikiem przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie własnoręcznego podpisu.

W sytuacji gdy wniosek paszportowy składa tylko jeden opiekun, drugi rodzic może:

  • przekazać do konsulatu osobiście lub drogą pocztową oryginał pisemnej zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku, z podpisem potwierdzonym przez organ paszportowy lub notariusza;
  • zarejestrować zgodę osobiście u konsula lub w organie paszportowym w Polsce.

Wyjątki

  • Zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego - należy przedłożyć dokument potwierdzający pozbawienie, zawieszenie lub ograniczenie władzy w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego;
  • W przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (orzeczenie sądu rodzinnego stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego).
  • W przypadku zgonu jednego z rodziców - należy przedłożyć akt zgonu rodzica. Jeżeli zgon rodzica został zarejestrowany w Polsce, nie musisz koniecznie przedkładać odpisu aktu zgonu (urzędnik potwierdzi dane aktu w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego). Jeżeli zgon rodzica nie został zarejestrowany w Polsce, koniecznie przedłóż odpis zagranicznego aktu zgonu.
  • W przypadku nieustalonego ojcostwa należy powołać się na odpowiednią adnotację w polskim akcie urodzenia dziecka. Nie musisz koniecznie przedkładać odpisu aktu urodzenia - urzędnik potwierdzi dane aktu w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego. 

Rejestracja zgody w Module Zgód przez konsula

Rejestracja zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku jest bezpłatną czynnością konsularną,  niezależną od wnioskowania o dokument paszportowy dla małoletniego.

Zgodę można zarejestrować w konsulacie bez umawiania wizyty w godzinach obsługi interesantów.

Rejestrując zgodę trzeba wylegitymować się ważnym dowodem osobistym lub ważnym dokumentem paszportowym.

Najczęściej zadawane pytania

Mam notarialne upoważnienie od drugiego rodzica moich dzieci do załatwiania wszelkich spraw urzędowych. Czy to wystarczy do wydania paszportu?

Każdy z rodziców jest uprawniony do złożenia we własnym imieniu wniosku o dokument paszportowy dla małoletniego dziecka i nie potrzebuje do tego upoważnienia drugiego rodzica. Tym, co jest wymagane do wydania paszportu lub paszportu tymczasowego, jest oświadczenie rodzica, że zgadza się on lub ona na wydanie dziecku dokumentu paszportowego. To oświadczenie nie musi mieć formy aktu notarialnego (hiszp. poder notarial) - wystarczy, by było to pisemne oświadczenie z podpisem poświaczonym przez notariusza (hiszp. legitimación de la firma) lub polski organ paszportowy. Jeżeli jednak w akcie notarialnym zawiera się oświadczenie rodzica o zgodzie na wydanie dziecku dokumentu paszportowego, również będzie ono uznane za wystarczające.

Drugi rodzic wyraził zgodę na wydanie poprzedniego paszportu dla dziecka. Czy na tej podstawie mogę uzyskać kolejny paszport?

Zgoda matki lub ojca na wydanie dokumentu paszportowego jest jednorazowa - stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego. To samo dotyczy orzeczenia sądu rodzinnego. 

Mam zgodę drugiego rodzica lub sądu rodzinnego na paszport dla dziecka sprzed kilku lat. Czy ona będzie wystarczająca?

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Wyjaśnij tę kwestię z konsulatem jeszcze przed wizytą paszportową. Konsul może żądać od Ciebie złożenia dodatkowego  oświadczenia potwierdzającego, że nie masz wiedzy w zakresie zmiany stanu prawnego wynikającego z przedłożonej zgody lub orzeczenia sądu (także orzeczenia, któe określa zakres władzy rodzicielskiej). Takie oświadczenie złożysz pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Sąd orzekł, że mam przyznaną wyłączną opiekę nad dzieckiem. Czy potrzebuję zgody drugiego rodzica na wydanie paszportu?

Kwestia opieki nad dzieckiem nie jest kluczowa w sprawach paszportowych. Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowegoJeżeli nie masz pewności, czy orzeczenie sądu jest wystarczające, skontaktuj się z konsulatem przed wizytą paszportową.

 

Materiały

Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka
Zgoda​_na​_wydanie​_paszportu​_dla​_dziecka​_(PL-ES).pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}