W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek należy złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP. W zakładce Ambasada i Konsulaty znajdziesz listę okręgów konsularnych w Kanadzie.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Dni i godziny przyjęć interesantów zależą od urzędu konsularnego, w którym będzie składany wniosek wizowy (Ottawa, Montreal, Toronto lub Vancouver) – informacje na ten temat otrzymasz wypełniając wniosek w systemie e-konsulat.

Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż na sześć miesięcy i nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

  • ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
  • nie starsze niż 6 miesięcy,
  • zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie. 
5.    Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw Schengen mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę oraz dokumnetu zezwalającego na powrót (paszport kanadyjski, karta pobytu PR, wiza).
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych wystarczających na cały czas zakładanego pobytu w strefie Schengen (m.in. wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy czy aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy). 
8.    Dokument potwierdzający podróż (bilety) oraz zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9.    Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.

10.  Dodatkowe dokumenty (lista do pobrania w materiałach poniżej).

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.

Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).

Ile zapłacisz?

Opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 118 CAD.

Obowiązujące zniżki:

  • dla obywateli Ukrainy na mocy umowy między Wspólnotą Europejską a Ukrainą o ułatwieniach w wydawaniu wiz
  • ​​​​członkowie rodzin obywateli UE są zwolnieni z opłaty wizowej. PAMIĘTAJ: Procedura dotyczy cudzoziemców, którzy podróżują do państwa członkowskiego będącego innym państwem członkowskim UE niż państwo, którego obywatelstwo posiada członek jego rodziny, lub przebywają już w tym państwie. Procedura dotyczy wyłącznie członków rodzin obywateli UE, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego lub nie mieszkają na stałe w Polsce.

Akceptowane formy płatności: gotówka, money order, czek potwierdzony. UWAGA: karty debetowe/karty kredytowe/czeki osobiste nie są przyjmowane (płatność kartami debetowymi i kredytowymi, z wyjątkiem kart American Express, możliwa jest jedynie w Konsulacie Generalnym w Toronto).

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.

W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.

Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych, dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

 

Jak odbierzesz dokumenty?

W godzinach pracy urzędu, osobiście, poprzez osobę przez Ciebie upoważnioną lub opłaconą przesyłką. W przypadku chęci odesłania paszportu należy dostarczyć opłaconą kopertę zwrotną typu Xpresspost.  

Jak możesz się odwołać?
  • Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
  • Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 118 CAD.
  • Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji rozpatrywaną są przez:
  1. Referat ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie – w poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 10:00 do 13:00, wtorki – od 13:00 do 16:00;
  2. Konsulat Generalny RP w Montrealu – w  poniedziałki, środy, czwartki i piątki 10.00-12.00, wtorki 14.00-1600;
  3. Konsulat Generalny RP w Toronto – w poniedziałki, wtorki i piątki – od 9:00 do 13:00;
  4. Konsulat Generalny RP w Vancouver – w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki – od 10:00 do 13:00, środy – od 13:00 do 16:00.

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

  • Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku, wtedy nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  
  • Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzję.
  • Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

  • Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz, wtedy przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
  • Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję, w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
  • Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej.
  • Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na stronie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

 

Konsultacje publiczne - digitalizacja procesu wizowego

Komisja Europejska chciałaby poznać Twoje zdanie.

Podczas otwartych konsultacji publicznych można wyrazić swoje poglądy na temat poszczególnych aspektów prawa i polityki UE, zanim Komisja zakończy prace nad wnioskami ustawodawczymi.

Celem konsultacji jest uzyskanie opinii obywateli i zainteresowanych stron na temat planowanej inicjatywy, w szczególności na temat tego, czy przydatne byłoby wprowadzenie internetowego procesu składania wniosków i stworzenie unijnego/krajowego portalu składania wniosków, a także zastąpienie naklejki wizowej wizą cyfrową.

Informacje dotyczące konsultacji społecznych dostępne są na stronie Komisji Europejskiej (strona dostępna jest w językach urzędowych UE).

Materiały

Lista dokumentów wspierających
Lista​_dokumentów​_wspierających.pdf 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}