W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 lat funkcjonowania Lasów Państwowych – konferencja z udziałem minister Anny Moskwy

26.07.2023

Pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, 26 lipca 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja pt.: „Polskie leśnictwo a ochrona przyrody – 100 lat funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”. Z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w wydarzeniu udział wzięła minister Anna Moskwa oraz wiceministrowie: Małgorzata Golińska oraz Edward Siarka.

Minister Anna Moskwa podczas konferencji z okazji 100 lat funkcjonowania Lasów Państwowych.

Cała koncepcja lasów państwowych, gospodarki leśnej i tego, z czego dziś korzystamy rodziły się właśnie 100 lat temu. Wtedy również rozważano co zrobić, aby jak najdłużej zachować zasoby w lasach państwowych, jak zwiększyć zasobność, jak chronić gatunki. Dziś, 100 lat później, troszczymy się o to samo i kontynuujemy to wielkie dzieło

– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Konferencja stała się także okazją do złożenia podziękowań dla leśników.

W tym trudnym czasie dziękuję Leśnikom za codzienną pracę, za zaangażowanie, za wiarę w gospodarkę leśną, za to, że niezmiennie i konsekwentnie realizujecie swoją misję, za edukację i dbałość o środowisko

– wyliczała szefowa resortu.

Jesteście prawdziwymi ekologami

– dodała.

Minister Anna Moskwa nawiązała również do obecności leśników na granicy polsko-białoruskiej i wspierania działań innych służb. Zachęciła również uczestników spotkania do pogłębionej, stałej refleksji, jak jeszcze lepiej można prowadzić gospodarkę leśną, aby kolejne pokolenia mogły, jak my teraz, korzystać z tego narodowego dobra.  

Konferencja w Pałacu Prezydenckim stała się także okazją do dyskusji w takich obszarach jak: zmiany klimatu i ich wpływ na lasy, zrównoważone leśnictwo jako warunek zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, czy ochrona ścisła.

Podczas spotkania w eksperckim gronie Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, wygłosiła prelekcję pt. „Polska przyroda a Europejski Zielony Ład. Strategia bioróżnorodności i leśna, wyzwania związane z ochroną ścisłą, krajowe plany odbudowy, konsekwencje”.

Brakuje dziś merytorycznej, międzynarodowej dyskusji, czym jest zrównoważona gospodarka leśna, gospodarka wielofunkcyjna, czy zrównoważony rozwój

– wskazała wiceminister Małgorzata Golińska.

Podczas obchodów 100-lecia funkcjonowania Lasów Państwowych głos zabrał także Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. Podczas wystąpienia na temat sektora leśno-drzewnego w gospodarce narodowej wiceminister nakreślił kluczowe wyzwania dla Polski, związane z rozporządzeniem LULUCF.

Dzisiaj historia zatoczyła koło - w postulatach Lasów Państwowych my dalej zastanawiamy się, w jaki sposób gospodarka leśna będzie w Polsce wyglądała, ale już w kontekście polityki europejskiej. To olbrzymie wyzwanie

– podkreślił wiceminister.

 

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}