W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20. posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska

30.08.2022

„Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę przeciwpowodziową mieszkańców i przeciwdziałanie skutkom suszy. Obowiązuje nas międzynarodowa umowa polsko-niemiecka z 2015 r., dlatego prace na Odrze, zgodnie z wydaną decyzją środowiskową, będą skutecznie realizowane” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas 20. posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Środowiska, które miało miejsce 29 sierpnia w Bad Saarow.

20. posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska

Organizatorem 20. posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska była strona niemiecka. Stronę polską reprezentowali m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. W spotkaniu wzięli także udział generalny dyrektor ochrony środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski oraz zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk.

Pierwsza część spotkania dotyczyła tematu, który w ostatnich dniach zdominował relacje polsko-niemieckie – bilateralnej współpracy w związku z sytuacją na rzece Odrze. Podsumowano aktualny stan prac zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. W trakcie dyskusji omówiono także informacje uzyskane od ekspertów, instytutów badawczych, samorządów oraz organizacji pozarządowych. Strony potwierdziły, że sytuacja na Odrze normalizuje się, ale nadal wymaga monitorowania przez odpowiednie służby, co jest zapewnione.

Zgodnie z polską propozycją ustalono, że kompleksowy raport diagnozujący przyczyny zdarzenia zostanie opublikowany do 30 września br.

Podczas spotkania potwierdzono, że w badanych próbkach z rzeki Odry polscy i niemieccy eksperci stwierdzili olbrzymie ilości rzadko występujących złotych alg. Ich masowe zakwity powodują pojawienie się toksyn zabijających ryby i mięczaki.

Kolejnym zadaniem stojącym dziś przed naszymi naukowcami jest ustalenie czynników, które przyczyniły się do ich uaktywnienia. Tu nie będzie prostej odpowiedzi, lecz diagnoza, która wskaże kilka parametrów, czynników fizykochemicznych w rzece, które spowodowały uaktywnienie się tego gatunku

– zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest po stronie polskiej podmiotem odpowiedzialnym za stwierdzenie zakresu powstałej na Odrze szkody, następnie przygotuje ona pakiet działań dla kompleksowego odtworzenia zasobów, które w tej rzece występowały. Będzie to możliwe dzięki działaniom naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, którzy zabezpieczyli genotyp wszystkich żyjących w Odrze ryb

– powiedziała minister Anna Moskwa.

Uzgodniono dalszą kontynuację współpracy na poziomie eksperckim i roboczym.

Obydwie Panie Minister podkreśliły także jak w tego typu sytuacjach ważne jest korzystanie z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł informacji. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazała, że pojawiające się w mediach doniesienia,  powielane przez niektórych polityków, często okazywały się nieprawdziwe, prowadziły do dezinformacji i wprowadzały opinię publiczną w błąd.

Zachęcam do korzystania z wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji, które publikowane są na stronach instytucji rządowych

– podkreśliła minister Anna Moskwa.

Poza sytuacją na Odrze, głównymi tematami spotkania Rady były kwestie ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym m.in. w zakresie planu budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Podczas rozmów poruszono też kwestie związane z budową polskiej elektrowni jądrowej.

W przypadku terminala kontenerowego w Świnoujściu trwa obecnie analiza dokumentacji, w tym raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Strona niemiecka została poinformowana o przygotowanym raporcie już w styczniu tego roku. Po przedłożeniu przez wnioskodawcę raportu wraz z wymaganym tłumaczeniem, zostanie on przekazany do konsultacji stronie niemieckiej

– powiedziała minister Anna Moskwa.

Podczas dyskusji uzgodniono także kwestię reaktywowania polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Strony uzgodniły, że reaktywacja grupy powinna nastąpić niezwłocznie, jeszcze w tym roku.

Polska od dawna zgłaszała przy różnych okazjach stronie niemieckiej taki postulat. Reaktywacja takiej grupy jest konieczna i pilna, ponieważ usprawni uzgodnienia w ramach postepowań transgranicznych. Przywrócenie roboczej współpracy jest potrzebne i konieczne i przyniosłoby korzyści obydwu państwom. Sam fakt zgłoszenia przez stronę niemiecką propozycji punktów do dyskusji na tej Radzie dowodzi, że robocza wymiana informacji jest istotna i potrzebna

– stwierdziła minister Anna Moskwa.

Nawiązano również do kwestii transgranicznego przemieszczanie odpadów.

Jesteśmy jednym z najszczelniejszych krajów, jeśli chodzi o przemieszczanie odpadów - działamy w systemie SENT. Od strony niemieckiej oczekujemy niezwłocznego odbioru odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski. Na dziś jest to 35 tys. ton

– podkreśliła minister klimatu i środowiska RP.

W rozmowach poruszono również temat prac utrzymaniowych i dalszych inwestycji w zakresie ochrony przeciwpowodziowej na rzece Odrze.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała już decyzję dotyczącą dalszych prac na Odrze granicznej. Podkreślam, że umowa z 2015 r. obowiązuje obydwie strony, tak samo polską, jak i niemiecką. Moim obowiązkiem jest zabezpieczenie Polaków przed powodzią, ale też przeciwdziałanie skutkom suszy, dlatego dalsze prace na Odrze będą dalej konsekwentnie realizowane

– zaznaczyła minister Anna Moskwa.

W dalszej części spotkania dyskutowano także na tematy przygotowania do wdrażania unijnej strategii bioróżnorodności 2030, zrównoważonej gospodarki leśnej oraz spotkania młodzieży polsko-niemieckiej z udziałem Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}