W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Często zadawane pytania – jak nawiązać partnerstwo z instytucjami z Państw-Darczyńców?

16.07.2020

Nawiązywanie i pogłębianie współpracy partnerskiej pomiędzy polskimi podmiotami i instytucjami z Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu (tzw. Państw - Darczyńców) jest jednym z głównych celów III edycji Funduszy norweskich i EOG. Dlatego we wszystkich naborach ogłaszanych w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu można uzyskać dodatkowe punkty na etapie oceny projektów za partnerstwo z podmiotem z Państw – Darczyńców.

Jest wiele sposobów na znalezienie partnera projektu oraz nawiązanie współpracy. Ministerstwo Klimatu wspólnie z partnerami Programu podejmuje różnorakie działania, których celem jest ułatwienie znalezienia partnerów z Państw - Darczyńców dla polskich beneficjentów. Są to m.in. organizacja wydarzeń sieciujących (tzw. match making), czy wyjazdów studyjnych poświęconych konkretnej tematyce.

Ponadto, na stornach internetowych Ministerstwa Klimatu oraz NFOŚiGW publikowanie są listy instytucji zagranicznych z Państw - Darczyńców, zainteresowanych podjęciem współpracy z polskimi podmiotami. Listy te zawierają dane kontaktowe do każdej z instytucji oraz wskazanie obszaru programowego i specjalizacji danej jednostki.

Operator Programu zachęca do bezpośredniego kontaktu mailowego z przedstawicielami ww. podmiotów. W przypadku chęci nawiązania współpracy tą drogą wskazane jest określenie zakresu współpracy dwustronnej oraz zasad partnerstwa. Na potrzeby realizacji projektu niezbędne będzie podpisanie listu intencyjnego i umowy partnerstwa (pliki udostępnione do pobrania jako załączniki do ogłoszeń o naborach wniosków).

Operator Programu opracował także Podręcznik dotyczący zawierania partnerstw dla projektów finansowanych ze środków MF EOG 2014-2021 (dostępny również pod każdym głoszeniem o naborze), w którym zawarto wszystkie najważniejsze informacje nt współpracy bilateralnej (m.in. informacje o tym, na czym polega partnerstwo, dlaczego warto nawiązać partnerstwa, wskazówki jak nawiązać współpracę).

Dodatkowe informacje na temat partnerstw w projektach realizowanych w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu znajdują się także w zakładce Pytania i odpowiedzi na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zapraszamy do lektury. 

{"register":{"columns":[]}}