W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja w sprawie odbudowy przyrody głównym punktem podczas Rady ministrów UE ds. środowiska

20.12.2022

Podczas posiedzenia Rady ministrów UE ds. środowiska, które odbyło się 20 grudnia 2022 r. Polska wyraziła wątpliwości co do możliwości realizacji w krótkim czasie założonych ambitnych celów.

Posiedzenie rady ENVI z udziałem wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego

Polska uważa, że cele i obowiązki zaproponowane w tym rozporządzeniu powinny być realistyczne, uzasadnione i nie powodować dodatkowych kosztów i obciążeń

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zdaniem Polski wiele z założonych celów wzajemnie się wyklucza, ze względu na odmienne polityki lub priorytety. Projekt rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody będzie powodował nowe, kosztowne zobowiązania. W związku z tym Polska zaapelowała o zapewnienie większej elastyczności państwom członkowskim, zwłaszcza w początkowym etapie wdrażania rozporządzenia.

Proponujemy, aby na poziomie unijnym – nastąpiło wyasygnowanie odpowiednich środków, a na poziomie krajowym – dostosowanie istniejących systemów prawnych, monitoringowych i finansowych do nowego zakresu zobowiązań

– zaznaczył wiceminister.

Dla Polski, w odniesieniu do leśnictwa, nie do zaakceptowania jest odgórne, pozatraktatowe narzucanie ograniczeń w prowadzeniu zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz obciążenia administracyjne i finansowe, spoczywające na właścicielach czy zarządcach leśnych. W szczególności konsekwencje  dodatkowego monitoringu prowadzonego na obszarach objętych przedmiotowymi regulacjami.

Państwa członkowskie powinny mieć możliwość zachowania autonomii w zakresie zasięgu obszarowego prowadzonych działań. Apelujemy o większą elastyczność, tak, aby można było np. jak to jest w naszym przypadku uspójnić swoje działania z warunkami klimatycznymi. Widzimy wpływ ocieplania na nasze lasy. Jeśli chcemy korzystać z ich zasobów, takich jak papier czy drewno, by ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem, musimy zwiększyć udział drzew liściastych, które lepiej znoszą wysokie temperatury niż drzewa iglaste

– powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Polska nie podziela opinii, że obowiązek „niepogarszania stanu” dla ściśle wybranych typów siedlisk, jest najwłaściwszym instrumentem odtwarzania zasobów przyrodniczych, jak również, że przyniesie on korzyści środowiskowe i społeczno-gospodarcze.

Podczas posiedzenia Rady delegacja Polski odbyła spotkania bilateralne ze Słowacją i Szwecją. Ich tematami były wyzwania związane z ambitną legislacją wynikającą z Europejskiego Zielonego Ładu oraz omówienie priorytetów nadchodzącej Prezydencji Szwedzkiej w Radzie UE.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}