W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie oznakowanie EU Ecolabel

Unijne oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel jako narzędzie spełnienia obecnych i przyszłych przepisów unijnych w zakresie środowiska.

Unijne oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel jest dobrowolnym programem certyfikacji, ustanowionym przez Komisję Europejską w 1992 r. Jego celem jest zachęcanie producentów i usługodawców do opracowania i wprowadzania na rynek wyrobów i usług przyjaznych dla środowiska, od momentu ich zaprojektowania do końca cyklu życia wyrobu.

Certyfikat EU Ecolabel stał się kluczowym instrumentem polityki Unii Europejskiej w ramach:

  • Zielonego Ładu,
  • Gospodarki o Obiegu Zamkniętym,
  • Zielonych Zamówień Publicznych – coraz częściej zielone kryteria włączane są do SIWZ - specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a przedsiębiorcy przedstawiający dowody ich spełnienia otrzymują dodatkowe punkty;
  • Greenwashing - w walce wydanej przez Komisję Europejską nieuczciwym przedsiębiorcom i produktom stosującym greenwashing, EU Ecolabel będzie jednym z najważniejszych, bo uznanych na poziomie całej Unii, certyfikatów oznakowań ekologicznych, które między innymi zwolnią firmy z obowiązków nakładanych przez nową Dyrektywę nr 2024/825, która umożliwia konsumentom podejmowanie świadomych decyzji o nabywaniu produktów w ramach zrównoważonej konsumpcji, a w niedługim czasie projektowanej dyrektywy Green Claims.
  • Celów równoważonego rozwoju (tzw. ESG). EU Ecolabel aktywnie włącza się do realizacji 10 z 17 celów zrównoważonego rozwoju zmierzających do osiągnięcia lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Na poziomie ogólnym, oznakowanie to przyczynia się do osiągnięcia celu 12-tego "Zapewnienie wzorców zrównoważonej konsumpcji i produkcji" oraz ma wpływ na osiągnięcie kilku innych celów ESG.

Cele ESG, a oznakowanie EU Ecolabel (opracowanie PCBC, M.Jabłońska-Pudlak)

Ponadto, oznakowanie EU Ecolabel jest uważane za ważne narzędzie, którego kryteria są opracowywane w synergii z przyszłymi środkami dotyczącymi ekoprojektu. W ramach pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym Unia Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów w kontekście zielonej transformacji. Dyrektywa ta, wraz z oznakowaniem EU Ecolabel, ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i zachęcanie konsumentów do dokonywania świadomych wyborów. Jednocześnie w kontekście zielonej transformacji jest ściśle powiązana z:

  • projektem dyrektywy w sprawie zielonych oświadczeń (tzw. Green Claims), która promuje wiarygodne oświadczenia dotyczące ekologiczności produktów, zmniejszając ryzyko „greenwashingu” oraz
  • rozporządzeniem w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów.

Dokumenty te, zgodnie z zasadami oznakowania EU Ecolabel, mają na celu ustanowienie spójnych ram politycznych, które pomogą Unii Europejskiej:

  • produkować zrównoważone towary,
  • przekształcić wzorce konsumpcji w bardziej zrównoważonym kierunku,
  • znacznie zmniejszyć ślad środowiskowy produktów tak, aby przyczynić się do osiągnięcia celu polityki UE, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r.

Produkty i usługi oraz kryteria oceny

Kryteria oceny obejmują najbardziej znaczące oddziaływania na otoczenie, w szczególności wpływ na zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczną, zużycie energii i zasobów, wytwarzanie odpadów, emisje i zanieczyszczenia oraz wykorzystywanie i uwalnianie substancji stwarzających zagrożenie. Produkty posiadające oznakowanie EU Ecolabel nie mogą być mniej wydajne czy prezentować gorszą jakość, niż produkty tej samej klasy dostępne na rynku.

Aktualnie oznakowanie EU Ecolabel można, po pozytywnie przeprowadzonym procesie certyfikacji, przyznać produktom lub usługom należącym do jednej z 25 grup wyrobów m.in.: detergenty, kosmetyki, farby, papier, bibułka, meble, wyroby włókiennicze itp. oraz usług tj.: sprzątania wewnątrz pomieszczeń oraz zakwaterowanie turystyczne (pełna lista produktów i usług, kryteria ich oceny oraz przebieg procesu certyfikacji opisany jest na stronach www.ecolabel.eu oraz www.pcbc.gov.pl/pl/ecolabel).

Obecnie EU Ecolabel jest jednym z najbardziej uznanych oznakowań ekologicznych w Europie. Do września 2024 roku, ponad 98 tysięcy produktów i usług otrzymało to oznakowanie, a liczba ta wciąż rośnie. Tylko od marca do września 2024, przyznano 240 nowych zezwoleń, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu zarówno konsumentów, jak i producentów. Wiodące kategorie produktów to farby i lakiery, produkty papierowe oraz środki czystości.

Logo EU Ecolabel

Logo EU Ecolabel znajdujące się na wyrobach gwarantuje, że:

  • są wyrobami przyjaznymi środowisku, zgodnie z oficjalnym programem UE;
  • zostały poddane określonym badaniom i procedurom oceny zgodności, potwierdzającym ich efektywność środowiskową, jak również charakterystyki techniczne i trwałość;
  • są polecane przez organizacje konsumenckie i środowiskowe, które uczestniczą w opracowaniu kryteriów;
  • posiadają logo rozpoznawane w całej Europie;
  • traktowane są priorytetowo przy zamówieniach publicznych przez organy administracji, które prowadzą politykę środowiskową;
  • zarówno producent, jak i sprzedawca są zaangażowani w sprawy środowiska;
  • są objęte promocją i działaniami marketingowymi prowadzonymi przez Komisję Europejską i krajowe jednostki właściwe.

Natomiast dla konsumentów, oznakowanie EU Ecolabel jest drogowskazem ułatwiającym w łatwy i świadomy sposób podejmować decyzje o wyborze ekologicznych produktów i usług.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. jest jednostką właściwą, wskazaną przez Komisję Europejską, która jako jedyna w Polsce jest uprawniona do prowadzenia procesu oceny zgodności wyrobów i usług na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel. Więcej informacji na temat oznakowania, przebiegu procesu certyfikacji oraz korzyści z posiadania i utrzymywania ekologicznego znaku znajduje się na stronie www.pcbc.gov.pl.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}