W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja polsko-ukraińskiej platformy wymiany doświadczeń

07.10.2020

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w oficjalnej inauguracji platformy wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi regionami węglowymi.

Wiceminister podczas wiedokonferencji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Bank Światowy, w porozumieniu z Komisją Europejską rozpoczęły współpracę, której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Polski i Ukrainy. Ma to pomóc obu krajom przygotować się w najbliższych latach na transformację energetyczną. Inicjatywa jest częścią międzynarodowego programu, który wspiera kraje w tworzeniu i wdrażaniu przyjaznej społecznie, niskoemisyjnej energetyki.

NFOŚiGW będzie koordynował wizyty studyjne, konferencje i spotkania organizowane w Polsce przez Instytut  Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Główny Instytut Górnictwa. Udział strony ukraińskiej w wymianie wiedzy będzie z kolei zapewniony dzięki środkom Banku Światowego (fundusze powiernicze ESMAP oraz EGPS), we współpracy z Komisją Europejską.

„Polska doskonale rozumie, co oznaczają różne punkty startowe, jeśli chodzi o transformację energetyczną i jak wpływają one na tempo, w jakim zmierzamy do wspólnego celu. Znamy wagę przeszłych decyzji, które uzależniły rozwój przemysłowy naszego kraju od wąskiego wachlarza możliwości. Polska przeszła skomplikowane procesy potrzebne do przeprowadzenia poważnych przemian gospodarczych i politycznych, które nasz kraj przeszedł pomyślnie w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

„Jestem głęboko przekonany, że to przedsięwzięcie – realizowane w duchu solidarności, tak ważnej dla Polaków – pomoże Ukrainie lepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania, niezbędne do przeprowadzenia w kolejnych latach transformacji” – dodał.

W inauguracji platformy wzięli też udział Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski, Dyrektor Regionalny Banku Światowego na Ukrainę, Arup Banerji, Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Bernhard Heinz, Dyrektor ds. Wewnętrznego Ryku Energii w Dyrekcji Generalnej ds. Energii (Komisja Europejska) Catharina Sikow oraz Doradca Premiera Ukrainy ds. polityki regionalnej, Walentyna Moskalenko.

 

{"register":{"columns":[]}}