W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Anna Moskwa wzięła udział w konferencji „Środowisko – Troska o Dobro Wspólne”

15.09.2023

- Dbamy o czyny, dbamy o dobre projekty i konsekwencje naszych działań - mówiła o bezpieczeństwie ekologicznym i energetycznym minister Anna Moskwa 15 września 2023 r. Podczas konferencji „Środowisko – Troska o Dobro Wspólne” w Częstochowie rozmawiano o środowisku w kontekście troski o dobro wspólne. W spotkaniu uczestniczyli przyrodnicy, leśnicy i samorządowcy.

Uczestnicy konferencji „Środowisko – Troska o Dobro Wspólne”

Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że unijne rady ministrów ds. energii, w których uczestniczy przekształciły się w rady klimatyczne. W ten sposób pomijana jest kwestia bezpieczeństwa, co zaskakuje, bo dla sektora energii kryzys wywołany przez Rosję w Ukrainie oraz wyzwania dla gospodarki i dla społeczeństwa są kluczowe.

Pakiet Fit for 55, który w tym momencie skarżymy do TSUE to ważna walka i te skargi są istotne. Nie chodzi tu tylko o nierealność tych celów. O proces w jakim były przyjmowane, o brak dobrych konsultacji ze społeczeństwem. Ale jest to też dyskusja traktatowa. Te 16 dokumentów wpływa na nasz miks energetyczny. Wpływa na bezpieczeństwo energetyczne, z jakich źródeł korzystamy, z jakich surowców. I traktaty mówią jasno, że kiedy regulacje unijne wnikają w tą sferę jest wymóg jednomyślności. Dyskutujemy tak długo aż znajdziemy konsensus

– mówiła minister Anna Moskwa.

Szefowa MKiŚ przypomniała, że postępowanie antymonopolowe wobec Rosji prowadzone przez instytucje unijne nie zostało zakończone, mimo napaści na Ukrainę.

Dziś widzimy, że mieliśmy rację realizując terminal LNG, dodatkową infrastrukturę: połączenia Baltic Pipe, połączenia z Litwą i ze Słowacją. Byliśmy bardzo przezorni. Nasi poprzednicy zaakceptowali kontrakt gazowy do 2037 r. i zasady na jakich po tym terminie ma obowiązywać. A w 2022 r. zbiegły się kluczowe inwestycje takie jak poszerzenie pojemności terminala LNG i inne kluczowe elementy, które zapewniły nam dywersyfikację i bezpieczeństwo energetyczne

– podkreśliła Anna Moskwa.

Minister zwróciła też uwagę na kolejne inwestycje w tym przygotowanie terminala pływającego FSRU oraz bezprecedensowy rozwój OZE i nowe inwestycje samorządów w geotermię. Wskazała na rozstrzygniecie Naczelnego Sądu Administracyjnego dot. Turowa. NSA uznał, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością chronioną konstytucyjnie. Wyraziła nadzieję, że to może być ważne wskazanie w oczekujących na rozstrzygnięcie podobnych skargach na decyzję środowiskową i koncesyjną dla Turowa.

Podczas konferencji o wyzwaniach polityki klimatycznej i zrównoważonym rozwoju mówił doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy dr Paweł Sałek. Tematem wystąpienia minister Anny Moskwy było bezpieczeństwo energetyczne i ekologiczne Polski. W czasie konferencji minister Anna Moskwa wręczyła kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i klimatu. Jak mówiła, jest on ambasadorem polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony przyrody, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}