W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka na polsko-francuskim Forum Przemysłu Przyszłości

03.02.2020

Dwustronna współpraca i wymiana doświadczeń w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu to niektóre tematy polsko-francuskiego forum gospodarczego z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki. W spotkaniu, które odbyło się 3 lutego 2020 r. w Ministerstwie Rozwoju, uczestniczyli również minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, a także francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnej Elisabeth Borne.

Minister Kurtyka na polsko-francuskim Forum Przemysłu Przyszłości

W ramach polsko-francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości Minister Kurtyka wziął udział w panelu dyskusyjnym „Jak Europa może być konkurencyjna i zielona? Polski i francuski przemysł wobec Europejskiego Zielonego Ładu”. Minister Kurtyka podkreślił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050, jest ogromnym wyzwaniem dla całej Europy, w tym Polski.

„Żeby osiągnąć neutralność klimatyczną musimy zmienić praktycznie każdy element dotychczasowego sposobu życia. Zmianie musi ulec sposób produkowania energii, ale też przemieszczania się, czy żywienia. Energetyka, transport, przemysł, rolnictwo, gospodarka odpadami – te sektory wymagają gruntownego przeobrażenia”– powiedział.

W trakcie rozmowy dot. mechanizmu sprawiedliwej transformacji szef resortu klimatu zaznaczył, że ma on pomóc w transformacji regionów w taki sposób, aby zapewnić im jak najbardziej komfortowe przejście przez okres zmian.

„Zgodnie z projektem Polska jest największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co jest oczywiście powodem do zadowolenia, ale pokazuje także, że jesteśmy państwem, w którym transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej będzie najgłębsza. Kwestie społeczne są dla nas bardzo istotne i powinny być traktowane priorytetowo” – dodał.

Podczas dyskusji nt. wyzwań związanych z wdrożeniem regulacji Europejskiego Zielonego Ładu minister Kurtyka zwrócił uwagę, że oprócz tworzenia nowych miejsc pracy, równie istotne jest utrzymanie konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Spotkanie bilateralne z francuską minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnej

Neutralność klimatyczna, Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, emisje z transportu oraz bilateralna współpraca w zakresie transformacji energetycznej to tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z minister transformacji ekologicznej i solidarnej Republiki Francuskiej Élisabeth Borne, która odbyła się na marginesie I Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości.

„Obserwujemy dziś „rewolucję energetyczną” w Europie, poczynając od Europejskiego Zielonego Ładu. Jesteśmy zdeterminowani, aby podążać tą ścieżką wspólnie z naszymi partnerami z UE, ale należy zdawać sobie sprawę ze specyfiki polskiego rynku energii – w tak krótkim czasie nie jest możliwe przejście całej gospodarki na nowe źródła” – zauważył minister Kurtyka.

„Mechanizm sprawiedliwej transformacji powinien koncentrować się na regionach i państwach członkowskich, które są najbardziej dotknięte społecznymi i gospodarczymi konsekwencjami unijnej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu. Dla Polski istotne jest również zachowanie neutralności technologicznej w tej transformacji” – dodał.

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo energetyczne, które jest niezwykle ważne dla Polski, jest także okazją do głębszej współpracy w budowaniu niskoemisyjnej gospodarki.

„Chcemy rozwijać współpracę między  naszymi krajami także na polu energetyki. Polska jest otwarta na współpracę nie tylko na szczeblu politycznym – nowe wyzwania związane z wykorzystaniem wodoru, elektromobilnością i integracją rynku otwierają pola do współpracy zarówno na poziomie naukowym, jak i na poziomie operatorów sieci i przedsiębiorstw” – powiedział.

Minister Kurtyka pozytywnie odniósł się do francuskiej propozycji utworzenia Polsko-Francuskiego Forum Transformacji Energetycznej. Jego zdaniem byłaby to cenna inicjatywa na rzecz promowania współpracy między oboma krajami.


I Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości, zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Polsko-Francuska Izbę Gospodarczą, Ministerstwo Klimatu i Konfederację Lewiatan, odbyło się z okazji dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}